PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Spada zadłużenie Polaków

Przez ostatni rok zaległe zobowiązania konsumentów z tytułu m.in. nieopłaconych rachunków i kredytów spadły o prawie 9 mld zł, do 72,5 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Z bazy tej ubyło ponad 143 tys. niesolidnych płatników.

  • Autor: PAP/KM
  • 24 lut 2022 13:14
Spada zadłużenie Polaków
Przez ostatni rok zaległe zobowiązania konsumentów spadły o prawie 9 mld zł (fot. Jacek Dyląg/Unsplash)
REKLAMA
  • Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK ubyło przez ostatnich 12 miesięcy ponad 143 tys. niesolidnych płatników.
  • Spadki zaległości i liczby dłużników dotyczą wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania.
  • Rekordzista - mieszkaniec Pomorza - wciąż ma jednak prawie 76 mln zł długu.

Długi dotyczą opóźnień płatności o co najmniej 30 dni na kwotę min. 200 zł m.in. różnego rodzaju bieżących rachunków, czynszów, alimentów, opłat karnych za jazdę bez biletu, kosztów sądowych czy kredytów i pożyczek oraz zobowiązań wobec firm windykacyjnych.

Z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK ubyło przez ostatnich 12 miesięcy ponad 143 tys. niesolidnych płatników. Spadki zaległości i liczby dłużników dotyczą wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Rekordzista - mieszkaniec Pomorza - wciąż ma jednak prawie 76 mln zł długu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na koniec 2021 r. przeterminowane zobowiązania pozakredytowe i kredytowe konsumentów wyniosły 72,5 mld zł wobec 81,4 mld zł w 2020 r. Zaległe długi skurczyły się przez rok o 8,9 mld zł (11 proc.) Z kolei liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się z 2,8 mln do 2,66 mln.

- Od początku pandemii obserwujemy, że konsumenci są ostrożniejsi w sprawach finansowych. Niektórzy wprost informują, że udało im się spłacić część lub całość zaległości. Bardziej sumienne podejście do spłaty zobowiązań widać też po poprawie jakości obsługi kredytów jaką w okresie pandemii odnotował BIK - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że na pozytywne statystyki częściowo ma też wpływ sprzedaż złych portfeli kredytowych oraz innych zobowiązań. Decydują się na to, m.in. banki czy firmy telekomunikacyjne.

fot. Martin Adams/Unsplash
fot. Martin Adams/Unsplash
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Spada zadłużenie Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • oliwka 2022-03-15 20:51:44

    Komu spada temu spada, mi nie. Spłacam co mogę, ale łatwo nie jest. Ważne, że kruk daje radę i nie traktuje takich ludzi jak ja gorzej, bo mają problemy z kasą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA