×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sondaż Business Centre Club: prawie 80 proc. pracodawców zwiększy pensje

  • Autor: MIW
  • 8 sty 2018 14:25

Czterech na pięciu przedsiębiorców (79,6 proc.) zamierza w 2018 roku zwiększyć wynagrodzenia, a ok. 43 proc. planuje wzrost zatrudnienia. Wśród czynników zagrażających prowadzeniu biznesu przedsiębiorcy na pierwszym miejscu wymieniają brak wykwalifikowanych pracowników. Takie dane przynosi internetowy sondaż, jaki w grudniu wśród ok. 2000 swoich członków - menedżerów i właścicieli firm z całego kraju - przeprowadził Business Centre Club.

Sondaż Business Centre Club: prawie 80 proc. pracodawców zwiększy pensje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Co dziesiąta firma liczy się ze zmniejszeniem zatrudnienia, co może wynikać z dużej rotacji pracowników na rynku i podkupowania tych najlepszych przez firmy z powodu niskiej podaży pracy.

• Większość ankietowanych przedsiębiorców wskazuje, że istotnymi barierami oraz czynnikami ryzyka w nowym roku będą trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

• Kondycję swojej firmy jako dobrą na koniec ubiegłego roku oceniło 47 proc. przedsiębiorców, zaś 26,5 proc. z nich było zdania, że jest ona bardzo dobra.

Jeśli idzie o politykę płacową, to aż 79,6 proc. przedsiębiorców planuje w tym roku zwiększyć wynagrodzenia. W co piątej firmie (20,4 proc.) pozostaną one na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, żadna natomiast nie zakłada ich obniżki.

Ze wzrostem zatrudnienia liczy się 42,8 proc. pracodawców. Niewiele mniej - 47 proc. ankietowanych - uważa, że stan osobowy pozostanie ten sam co w 2017 roku, a 10,2 proc. liczy się ze zmniejszeniem zatrudnienia, co może wynikać z dużej rotacji pracowników na rynku i podkupowania tych najlepszych przez firmy z powodu niskiej podaży pracy (zmiany demograficzne oraz obniżenie wieku emerytalnego w IV kw. 2017 roku).

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń – prowadzenie biznesu będzie bardziej kosztowne. Aż 81,6 proc. z nich zakłada wzrost kosztów działalności w nowym roku w porównaniu do 2017. Zdaniem 14,3 proc. badanych pozostaną one zbliżone do zeszłorocznego poziomu. Trzy czwarte przedsiębiorców jest przekonane, że w 2018 roku wzrosną też obciążenia podatkowe, według 22,9 proc. pozostaną one na podobnym poziomie co w minionym roku, a tylko 2,1 proc. spodziewa się ich zmniejszenia.

Podobnie jak w 2017 roku, większość ankietowanych przedsiębiorców wskazuje, że istotnymi barierami oraz czynnikami ryzyka w nowym roku będą trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach (79,2 proc.), wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe (62,5 proc.), zbyt częste zmiany przepisów i problemy z dostosowaniem się do nich (60,4 proc.) oraz zbyt szybko rosnące płace (58,3 proc.), za którymi nie nadąża wydajność pracy. Mniej niż połowa firm obawia się wysokiej presji konkurencyjnej na ceny i w rezultacie niskich marż zysku (47,9 proc.), a 43,8 proc. zbyt opresyjnego i/lub niesprawiedliwego potraktowania przez instytucje kontrolne państwa.

Przedsiębiorcy wskazują ponadto na niekorzystne uwarunkowania społeczne i polityczne w Polsce i na świecie: narastające antagonizmy oparte na nacjonalizmie, coraz gorsze postrzeganie Polski na świecie, nieprzewidywalne zachowania rządu w stosunku do Unii Europejskiej, czy wywołane zmianami prawnymi problemy branżowe: zmiana sytuacji rynkowej związana z pakietem nowych ustaw zdrowotnych i regulujących rynek wyrobów medycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sondaż Business Centre Club: prawie 80 proc. pracodawców zwiększy pensje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA