PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Solidarność walczy o 700 zł podwyżki dla pracowników jednostek podlegających pod rybnicki samorząd

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 30 wrz 2019 9:15

Związki działające w rybnickim Zarządzie Zieleni Miejskiej, Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskim Domu Pomocy Społecznej oraz Rybnickich Służb Komunalnych rozpoczęły kolejną turę walkę o podwyżki dla pracowników.

Solidarność walczy o 700 zł podwyżki dla pracowników jednostek podlegających pod rybnicki samorząd
Związki zapowiedziały, że w najbliższym czasie rozpoczną rozmowy o podwyżkach w kolejnych miejskich instytucjach. Fot. Facebook/Rybnik.eu - Miasto Rybnik
REKLAMA
  • Jak informuje Śląsko-Dąbrowska Solidarność, organizacje zakładowe NSZZ „Solidarność” działające w jednostkach podległych rybnickiemu samorządowi domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych.
  • Zgodnie z ich postulatem każdy z pracowników miałby zarabiać o 700 zł brutto więcej.
  • W sumie w czterech instytucjach, których dotyczy sprawa, zatrudnionych jest ok. 600 osób.

- Pisma zostały złożone w trybie sporu zbiorowego, teraz czekamy na rozpoczęcie rokowań w poszczególnych jednostkach - mówi Patrycja Kogut z biura terenowego śląsko-dąbrowskiego „Solidarności” w Rybniku. Jak dodaje, na realizację tego postulatu związki dały czas do końca września, czyli do dziś (30 września).

Związkowcy zaznaczają, że to nie są wszystkie instytucje, które w najbliższym czasie chcą walczyć o podwyżkę wynagrodzeń. W kolejnych dniach mają się o nią upomnieć związkowcy z innych rybnickich jednostek samorządowych. - Pracownicy samorządowi najczęściej mają bardzo niskie zarobki. Są takie osoby, które dostają wynagrodzenie równe lub niewiele wyższe od płacy minimalnej - dodaje Patrycja Kogut, której wypowiedź przeczytamy na stronie śląsko-dąbrowskiej "S".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Wyraźny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw

Kogut przypomina też, że walka o wyższą płacę w instytucjach podległym rybnickiemu samorządowi trwa od wielu miesięcy. "S" od początku tego roku prowadziła rozmowy z pracodawcami i z władzami miasta, w kwietniu przed Urzędem Miejskim zorganizowana została pikieta, w której wzięło udział kilkuset pracowników instytucji miejskich.

Wtedy podwyżki zostały przyznane. Jednak ich wysokość nie satysfakcjonowała pracowników. Wyniosły one średnio 200 zł na etat. Jak wyliczył Aleksander Wejkowski, przewodniczący „Solidarności” w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, w tej instytucji podwyżka wyniosła średnio ok. 190 zł na etat.

- Są takie osoby, które nie dostały nic. W tej chwili instalator z 30-letnim stażem zarabia ok. 2,4 tys. zł na rękę. Taka sytuacja frustruje ludzi, bo rząd podnosi płacę minimalną, pracownicy zatrudnieni w firmach zarabiają coraz więcej, a my stoimy w miejscu, nie licząc tej ostatniej niewielkiej podwyżki. Nie możemy się zgodzić na takie traktowanie - podsumował Wejkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność walczy o 700 zł podwyżki dla pracowników jednostek podlegających pod rybnicki samorząd

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA