×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Solidarna Polska chce płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2013 15:45

Dwie uchwały przyjął klub parlamentarny Solidarnej Polski na posiedzeniu wyjazdowym w Mielcu (Podkarpackie). W jednej z nich posłowie zaproponowali "nowe porozumienia sierpniowe", wśród nich jest postulat ustalenia płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł.

Solidarna Polska chce płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Prezes SP Zbigniew Ziobro przypomniał w swoim wystąpieniu, że w sobotę obchodzona jest rocznica porozumień sierpniowych, które - jak podkreślił - były krokiem milowym ku wolnej i suwerennej Polsce.

"Te porozumienia miały swoje źródło w Mielcu, gdzie zakład WSK Mielec w lipcu 1980 r. stanął i robotnicy domagali się realizacji swoich postulatów.

To tutaj rozpoczął się protest wobec komunistycznej władzy, który swoją falą ogarnął cały kraj i zakończył się sierpniowymi porozumieniami. Chcemy oddać hołd i cześć tym, którzy stawili czoło totalitaryzmowi" - mówił Z. Ziobro.

Zaznaczył, że kandydat SP na senatora Kazimierz Ziobro był w tamtych czasach człowiekiem wielkiej odwagi, bo był jednym za założycieli Solidarności. Według b. ministra sprawiedliwości, Polska obecnie potrzebuje ludzi odwagi i uczciwych, bo bez takich osób, zdaniem Z. Ziobry, nie da się zrobić porządku w naszym kraju.

Kazimierz Ziobro, powiedział, że w latach 80. cały naród był bohaterem, bo potrafił podnieść się z kolan. "Byłem tylko ogniwem tego buntu o wolność, o godność człowieka. Nie czułem się bohaterem, robiłem to, co każdy Polak robić powinien, ktoś musiał być na czele i może znalazłem więcej odwagi niż inni" - dodał K. Ziobro, który w sierpniu 1980 r. był szefem komitetu strajkowego, a potem założycielem Solidarności w hucie szkła w Jarosławiu (Podkarpackie).

Uchwała upamiętniająca protest robotników w Mielcu w lipcu 1980 r. została przyjęta przez posłów SP przez aklamację.

Druga uchwała, która przyjął klub dotyczyła "nowych porozumień sierpniowych". Jej założenia przedstawił europoseł Tadeusz Cymański, który mówił m.in. o fatalnym stanie polskiej gospodarki, rosnącym bezrobociu i niżu demograficznym.

"Dlatego przedstawiamy 'nowe porozumienia sierpniowe'. 21 postulatów podzieliliśmy na siedem bloków tematycznych. To otwarta propozycja, niektóre punkty wymagają dyskusji, najważniejsze jest to, że SP jest gotowa do uczestniczenia w dyskusji" - dodał Cymański.

Wśród postulatów SP jest m.in. ustalenie minimalnej płacy w wysokości 1,9 tys. zł miesięcznie; 300 zł na każde dziecko w rodzinie; likwidacja przywilejów dla byłych funkcjonariuszy SB i PZPR. SP chce również obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców oraz utworzenia funduszu grantowego dla osób, które chcą założyć firmę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarna Polska chce płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA