Śląskie: Najniższa emerytura – 10 gr, najwyższa – 15 tys. zł

Zaledwie 10 groszy wynosi emerytura, wypłacana przez odział ZUS w Rybniku; pobiera ją 63-letnia kobieta. Najwyższa wypłacana w woj. śląskim emerytura wynosi ponad 15 tys. zł brutto. Pobiera ją mężczyzna, który przestał pracować w wieku 77 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląskie: Najniższa emerytura – 10 gr, najwyższa – 15 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

6 gru 2017 18:51


• W jednym z województw to kobieta pobiera najwyższą emeryturę, sięgającą 20 tys. zł. Pani pracowała w sektorze bankowym, a świadczenie zaczęła pobierać dopiero po 80. roku życia

• Wszystkie podane przez rzeczniczkę przykłady najniższych w województwie emerytur to świadczenia wypłacane kobietom, z kolei najwyższe - mężczyznom.

Informację o najniższych i najwyższych emeryturach wypłacanych przez sześć oddziałów ZUS, zlokalizowanych w województwie śląskim, przekazała regionalna rzeczniczka ZUS Aldona Węgrzynowicz.

Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wynosi 1 tys. zł; niższe emerytury mogą być wypłacane gdy nie zostały spełnione ustawowe kryteria uprawniające do świadczenia minimalnego czyli np. brak jest wymaganego okresu opłacania składek.

Kobieta, której emerytura wynosi 10 groszy, nie ma ustalonego kapitału początkowego, ponieważ nie udowodniła żadnych okresów składkowych przed 1999 r. Podlegała wprawdzie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - okres rejestracji od 2010 r. do 2016 r. - ale nie dopełniła tego obowiązku. Przebieg ubezpieczenia za okres opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne wynosi w jej przypadku jedynie cztery dni.

Kolejną najniższą emeryturę - 1,08 zł netto - otrzymuje kobieta urodzona w 1952 r. Oddział ZUS w Zabrzu nie ustalił dla niej wartości kapitału początkowego, ponieważ nie pracowała przed 1 stycznia 1999 roku. Na indywidualnym koncie emerytalnym odnotowano jedynie krótki okres opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - od lutego do lipca 2007 r. Do dnia przyznania emerytury powszechnej tj. do 1 marca 2006 r., kobieta nie podjęła zatrudnienia oraz nie miała opłacanych składek na ubezpieczenia społecznej przez Powiatowy Urząd Pracy czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Oddział ZUS w Chorzowie wypłaca z kolei emeryturę w wysokości 1,75 zł. Pobiera ją kobieta, która na przestrzeni całego swojego życia udokumentowała jedynie niecały miesiąc pracy na umowę zlecenie i niecały miesiąc pobierania stypendium, od którego odprowadzono składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak przyznaje Aldona Węgrzynowicz, tak niskie emerytury stanowią problem organizacyjny, bo wysyłanie ich co miesiąc może być nieopłacalne, ale co do zasady świadczenie emerytalne powinno być wypłacane co miesiąc. "W takich sytuacjach kontaktujemy się z taką osobą i ustalamy z nią indywidualnie formę wypłaty" - wyjaśniła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyxy 2017-12-09 11:16:33

No jak przez całe życie uzbierało jej się tylko 4 dni stażu pracy, to co się dziwić ? Nie żal mi nierobów.