Siła nabywcza wynagrodzeń: Oto najlepsze na świecie miasta do pracy

• Spośród polskich miast najlepszym stosunkiem średniej pensji do kosztów utrzymania cieszą się mieszkańcy Wrocławia.
• Z mieszkańców europejskich stolic najwyższą siłę nabywczą posiadają berlińczycy.
• Światową klasyfikację otwiera australijskie Adelaide.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Siła nabywcza wynagrodzeń: Oto najlepsze na świecie miasta do pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

8 cze 2016 18:16


Gdzie praca przekłada się na standard życia? Na podstawie wyszukiwarki ofert pracy Adzuna obliczono siłę nabywczą pracowników w 55 miastach 11 krajów.

Wskaźnik siły nabywczej opiera się o dane dotyczące średnich zarobków i kosztów utrzymania w poszczególnych miastach. Punktem odniesienia jest Warszawa, której wskaźnik kosztów utrzymania i siły nabywczej to 100. Wskaźnik pokazuje względną siłę nabywczą w zakupie towarów i usług w danym mieście (z kosztem zamieszkania włącznie) dla osoby o przeciętnym wynagrodzeniu.

Polska i świat

W klasyfikacji europejskiej polskie miasta wypadły lepiej tylko od Rosji, a w generalnej również plasują się przy końcu rankingu.

Ranking miast świata (źródło: Adzuna) Ranking miast świata (źródło: Adzuna)
W rankingu polskich miast Wrocław jest liderem i wyprzedza stolicę. W Bydgoszczy, gdzie przeciętne zarobki są najniższe pośród badanych miast, koszt utrzymania jest o 14,5 proc. niższy niż w Warszawie, a siła nabywcza o blisko 10 proc.
Ranking polskich miast (źródło: Adzuna) Ranking polskich miast (źródło: Adzuna)
Niemcy

Liderem rankingu są Niemcy. Spośród wszystkich analizowanych przez Adzunę miast w Europie, Frankfurt, Hamburg i Berlin znalazły się w ścisłej czołówce, wyprzedzając Wielką Brytanię czy Francję.

Czytaj też: Gdzie jechać do pracy? Polacy wolą Niemcy niż Anglię

Mieszkańcy Frankfurtu z niemal dwukrotnie wyższym kosztem utrzymania w porównaniu do Warszawy są na szczycie rankingu badanych miast w Europie.

Ranking niemieckich miast (źródło: Adzuna) Ranking niemieckich miast (źródło: Adzuna)

Stolice Europy

- Mobilność i podążanie za pracą zagranicę to trend który obserwujemy w Polsce od dawna. Pracownicy na każdym szczeblu kariery nie boją się rozważać możliwości pracy w innych miastach, czy krajach. Przed podjęciem takiej decyzji dobrze jest uświadomić sobie związane z tym koszty utrzymania. Szczególnie ważne jest oszacować swoją potencjalną siłę nabywczą w danym mieście, czy kraju, aby uniknąć dużego rozczarowania na miejscu - komentuje Maria Woncisz, menedżer Adzuna Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.