×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Seniorzy w długach. W 3 lata dłużników przybyło aż o jedną trzecią

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 4 lis 2019 13:09

Zgodnie z nowymi danymi z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK osoby w podeszłym wieku zaciągają coraz więcej długów. Pożyczone pieniądze wydają na konsumpcję i pomoc rodzinie.

Seniorzy w długach. W 3 lata dłużników przybyło aż o jedną trzecią
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Jak dowiadujemy się z badania średnia, wartość niespłacanych przez seniorów zobowiązań wzrosła o połowę, z 16 070 zł do 24 175 zł.
  • W całym badaniu widać, że rośnie liczba nowych dłużników.
  • Największa liczba dłużników, którzy ukończyli 64. rok życia, mieszka na Śląsku, Mazowszu, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że w trzy lata liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią. Ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie wzrosło o połowę.

Średnio na jednego z 365,5 tys. niesolidnych dłużników w wieku 65 plus przypada obecnie 24 175 zł niespłaconych rachunków, rat kredytów i pożyczek. Udział niesolidnych dłużników w najstarszej grupie wiekowej wciąż jednak jest dużo niższy niż w młodszych pokoleniach, choć nie pomagają im choroby, kredyty, wydatki na rodzinę, zakupoholizm i samotność.

Czytaj też: Europejski Dzień Równej Płacy

Grupa zadłużająca się szybko, najszybciej

Przeciętne zaległości osób po 64. roku życia rosły w ostatnich trzech latach najszybciej. Średnia wartość niespłacanych przez nich zobowiązań podwyższyła się równo połowę z 16 070 zł do 24 175 zł w sytuacji, gdy średnia zaległość ogółu wzrosła o jedną trzecią, z 20 665 zł do 27 413 zł.

Kolejna grupa wiekowa w tym zestawieniu, czyli najmłodsi, odnotowała w tym czasie wzrost przeterminowanych płatności o 46 proc., a następne pokolenie, co również nie rokuje seniorom najlepiej, to 55-64 latkowie, z 41 proc. wzrostem.

- Seniorzy w szybkim tempie zmniejszają dystans do młodszych pokoleń, niestety w mało atrakcyjnej kategorii. Jednym z powodów takiego obrotu sprawy mogą być nierówno rosnące wpływy na konta pracowników i emerytów - zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Tabela przedstawia średnie zaległości w różnych grupach wiekowych między rokiem 2016 a 2019. (źródło: BIG InfoMonitor, BIK)
Tabela przedstawia średnie zaległości w różnych grupach wiekowych między rokiem 2016 a 2019. (źródło: BIG InfoMonitor, BIK)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Seniorzy w długach. W 3 lata dłużników przybyło aż o jedną trzecią
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA