PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Senat: Te regulacje grożą upadkiem firm transportowych oraz zwolnieniami pracowników

  • Autor: aw/PAP
  • 27 lip 2017 20:53

W opinii polskiego rządu, jeśli proponowane przez KE przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na rynku UE, którzy przestaliby być konkurencyjni wobec zachodnich przewoźników.

Senat: Te regulacje grożą upadkiem firm transportowych oraz zwolnieniami pracowników
W przyjętej opinii Senat stwierdza, że projekt zmiany, w tym dyrektywy 2014/67/UE dotyczącej delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego, jest niezgodny z zasadą pomocniczości (fot. shutterstock)
REKLAMA

• Senat wyraził w czwartek (27 lipca) negatywną opinię ws. propozycji KE dot. tzw. pakietu mobilności, gdyż jest on niezgodny z traktatową zasadą pomocniczości.

• Proponowane przepisy nakładałyby m.in. na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

W przyjętej opinii Senat stwierdza, że projekt zmiany, w tym dyrektywy 2014/67/UE dotyczącej delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego, jest niezgodny z zasadą pomocniczości, o której mowa w art. 5 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej. Za opinią głosowało 86 senatorów, jeden się wstrzymał.

Senat wyraża w opinii stanowisko, że wspólna polityka transportowa UE powinna realizować cele Traktatów, "w szczególności odnoszące się do funkcjonowania rynku wewnętrznego, w oparciu o trwały rozwój Europy, zrównoważony wzrost gospodarczy w ramach społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności zmierzającej do pełnego zatrudnienia i postępu społecznego". Senat przypomina również art. 3 ust. 1 TUE głoszący, że celem Unii jest wspieranie dobrobytu jej narodów.

Według Senatu proponowane zmiany mogą przyczynić się do załamania istotnego sektora polskiej gospodarki, związanej z transportem drogowym.

"Opracowane raporty wskazują na potencjalnie istotne negatywne konsekwencje proponowanych regulacji, związane z upadkiem firm transportowych oraz zwolnieniami pracowników sektora transportu. Skutki te niewątpliwie stoją w sprzeczności z celami funkcjonowania wspólnego rynku, opartego na fundamentalnej swobodzie przepływu usług oraz poszanowaniu prawa konkurencji" - brzmi opinia.

Zgodnie z nią, zmiany w proponowanym kształcie naruszają postanowienia odnoszące się do wspólnej polityki transportowej, wymagające uwzględnienia przypadków, w których zastosowanie środków z zakresu transportu międzynarodowego może poważnie wpływać na jakość życia i poziom zatrudnienia w pewnych regionach.

Czytaj też: Pracownicy delegowani oczkiem w głowie prezydenta Francji

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat: Te regulacje grożą upadkiem firm transportowych oraz zwolnieniami pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA