PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Sekretarki i asystentki świętują. Mają ku temu powody?

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki. Jakie są wymagania i zarobki na tym stanowisku? Nie bez powodu Donald Trump powiedział: „Jeśli chcesz zrobić dobry biznes, najpierw zatrudnij dobrą asystentkę". Obecnie sekretarka to prawa ręka szefa, która czuwa nie tylko nad swoją pracą, ale także nad obowiązkami przełożonego.

  • Justyna Koc
    jk
  • 25 kwi 2017 8:30
 Sekretarki i asystentki świętują. Mają ku temu powody?
25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Sekretarki i Asystentki. To nieformalne święto ma na celu promowanie pracy osób na tym oraz na innych stanowiskach administracyjnych.

Po raz pierwszy swoje święto sekretarki zaczęły obchodzić w 1952 roku w Stanach Zjednoczonych. Zainicjował je dziennikarz Harry F. Klemfuss, który współpracował z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek. Utworzenie święta miało na celu nie tylko wyeliminowanie ze świadomości ludzkiej przeświadczenia, że stanowisko sekretarki obejmują kobiety bez zawodu, ale również promowanie go wśród mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Asystentka niejedno ma imię

Chociaż w Polsce zawód sekretarki jeszcze nie jest tak sprofesjonalizowany, jak na przykład w USA czy Kanadzie (np. executive assistant), to można wyróżnić kilka profili tego typu pracowników.

Największe wymagania stawiane są asystentkom prezesów czy asystentkom zarządu, bowiem zakres ich obowiązków jest ścisłe powiązany z aktywnością najważniejszego menedżera danej spółki – prezesa. W zakresie ich obowiązków leży nie tylko praca organizacyjna związana z kalendarzem „szefa”, ale także zadania merytoryczne wymagające wiedzy i przygotowania zawodowego (np. tłumaczenie dokumentów, przygotowywanie prezentacji). Asystentki pracujące z zarządem powinny posiadać także wyższe wykształcenie, biegle władać co najmniej jednym językiem obcym, posiadać prawo jazdy kat. B i mieć doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Największe wymagania stawiane są asystentkom prezesów czy asystentkom zarządu. (Fot. Pixabay)
Największe wymagania stawiane są asystentkom prezesów czy asystentkom zarządu. (Fot. Pixabay)

Niższy szczebel asystentki to asystentki wspierające pracę dyrektorów, które powinny mieć wyższe lub średnie wykształcenie i znać jeden język obcy. Jeszcze niżej w hierarchii są usytuowani asystenci działów. Zazwyczaj posiadają oni średnie lub wyższe wykształcenie, które jest związane ze specyfiką danego departamentu. (np. prawne, techniczne, czy marketingowe).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sekretarki i asystentki świętują. Mają ku temu powody?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA