Sekretarka, praca i zarobki: Asystentka w Polsce może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie

• Dawniej typowa sekretarka była osobą, która zajmowała się dokumentacją oraz ustalaniem terminów spotkań.
• Obecnie coraz więcej asystentek, szczególnie w największych firmach, stanowi silne wsparcie PR-owe dla zarządu.
• Zawód asystenta jest bardzo sfeminizowany – większość asystentek to kobiety.
• Jednak dla 80 proc. firm przy poszukiwaniu osób na to stanowisko płeć nie ma znaczenia.
• Asystentka może zarobić nawet 14 tys. zł. miesięcznie i dostać samochód służbowy
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sekretarka, praca i zarobki: Asystentka w Polsce może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

8 wrz 2016 12:38


Dla niektórych to nadal sekretarka zajmująca się kserowaniem dokumentów i przełączaniem rozmów do prezesa. Każdy kto myśli, że tak wygląda praca asystentki, poważnie się myli. Co robią asystentki w Polsce i które z nich mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie?

Zawód sekretarza, dzisiaj asystenta, istniał, odkąd ludzie zaczęli wymieniać między sobą informacje. Można powiedzieć, że pierwszymi sekretarzami byli staroegipscy skrybowie, pracowicie żłobiący napisy w kamieniu. W średniowieczu byli to kronikarze, a współcześnie to przede wszystkim pracownicy administracji. Jak widać na przestrzeni wieków rola sekretarzy bardzo się zmieniła. Także nazwa sekretarz odeszła do lamusa i zastąpiło ją określenie asystent/asystentka – częściej w formie żeńskiej, gdyż to właśnie panie zdominowały ten obszar. Obecnie do najbardziej niezwykłych zadań asystentki można zaliczyć np. zdobycie pokrowca na helikopter czy też sprowadzenie elektronicznych gadżetów jeszcze przed ich premierą.

Biznesowa wizytówka firmy

- Kiedyś typowa sekretarka była osobą, która zajmowała się dokumentacją oraz ustalaniem terminów spotkań. Obecnie coraz więcej asystentek, szczególnie w największych firmach, stanowi silne wsparcie PR-owe dla zarządu. Jest to osoba będąca biznesową wizytówką firmy, która jest znana przez wszystkich pracowników i potrafi załatwić wiele spraw, także tych niemożliwych do załatwienia – komentuje Magdalena Biega, Senior Consultant w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej Page Personnel.

Czytaj też: Asystentka prezesa dostaje najwięcej. Ile pozostałe?

Nie bez znaczenia są również umiejętności miękkie. Pracodawcy cenią takie cechy jak wielozadaniowość, komunikatywność, asertywność oraz podzielność uwagi.

- Kluczowa jest także wysoka kultura osobista oraz umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach. Ważna jest również umiejętność przewidywania oraz podejmowania inicjatywy – dodaje Magdalena Biega.

W przypadku umiejętności twardych istotna jest stabilność doświadczenia oraz znajomość języków obcych – przede wszystkim angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. Od asystentek wymaga się również znajomości pakietu MS Office.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pl 2016-09-12 09:57:59

dajcie mi namiar na taką firmę to zapuszczę włosy i będę udawał kobietę (poszukiwany poszukiwana) za 14 tysięcy i samochód. SWOJA DROGA WIDAĆ GÓ**OUPRAWNIENIE :P

ja 2016-09-09 10:38:13

jak daje szefowi to moze i ma-hahahahaha