Sejmowa podkomisja rekomenduje obniżkę wieku emerytalnego od października roku 2017

• Sejmowa podkomisja zakończyła w środę (5.10) prace nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
• Posłowie rekomendują wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.
• ZUS nie zbankrutuje. Pieniądze zawsze się znajdą na wypłatę świadczeń emerytalnych - uważa przewodniczący komisji. 
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sejmowa podkomisja rekomenduje obniżkę wieku emerytalnego od października roku 2017

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

5 paź 2016 20:00


Przewodniczący podkomisji Jan Mosiński (PiS) pozytywnie ocenił prezydencki projekt zmiany ustawy emerytalnej. Jego zdaniem, nie należy obawiać się, że zmiany spowodują problemy finansowe państwowych instytucji.

- ZUS nie zbankrutuje. Pieniądze zawsze się znajdą na wypłatę świadczeń emerytalnych, bo gwarantem jest państwo. Mamy jednak świadomość, że jest to obciążenie dla budżetu państwa - podkreślił.

Przekonywał, że państwo jest w stanie finansowo udźwignąć proponowane zmiany między innymi dzięki uszczelnieniu systemu fiskalnego.

- Trzeba za każde wynagrodzenie, które jest opodatkowane, płacić podatek - stwierdził Mosiński.

W jego opinii, niektórzy pracodawcy próbują uniknąć płacenia podatków zatrudniając pracowników na umowy o najniższej krajowej.

- Płacą tylko część podatku, od najniższego wynagrodzenia, a reszta pod stołem. To są złe praktyki, które kładą się cieniem na pracodawców - mówił.

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki powiedział, że pierwotnym terminem wejścia ustawy w życie był 1 stycznia 2016 roku.

- Mamy już październik 2016. Stąd proponujemy, żeby datą wejścia w życie był dzień 1 października 2017 - mówił, tłumacząc, że zmiana terminu wejścia w życie ustawy jest niezbędne i "nic się za nią nie kryje".

- Dziewięciu miesięcy ZUS potrzebuje na przeprowadzenie wszystkich procedur i na wdrożenie zmiany w systemie informatycznym - wyjaśniał.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.