Sejm zajmie się projektem minimalnego wynagrodzenia za pracę

• 21 czerwca Sejm zajmie się rządowym projektem noweli o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
• 22 czerwca posłowie wysłuchają informacji ws. szczegółów zaangażowania Sił Zbrojnych RP w misje wojskowe, które mają być prowadzone poza granicami Polski, na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sejm zajmie się projektem minimalnego wynagrodzenia za pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 cze 2016 10:41


Posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zgodnie z którym stawka za godzinę pracy na umowę-zlecenie oraz dla samozatrudnionych miałby wynosić minimum 12 zł od 2017 roku.

Jak poinformowała w ubiegłym tygodniu minister pracy Elżbieta Rafalska, jeżeli strona społeczna przyjmie propozycję rządu dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie w wysokości 2 tys. zł w 2017 r., wtedy minimalna stawka godzinowa za pracę na umowach-zleceniach wynosiłaby 13 zł.

Posłowie na początku posiedzenia uczcili minutą ciszy pamięć posłanki Partii Pracy Jo Cox, która 16 czerwca zmarła w wyniku ran odniesionych w ataku w Birstall w środkowej Anglii. Napastnik postrzelił posłankę i zaatakował ją nożem po jej dyżurze poselskim w lokalnej bibliotece.

"W dniu 16 czerwca doszło do brutalnej napaści, a w konsekwencji i śmierci brytyjskiej posłanki do Izby Gmin z ramienia Partii Pracy, zwolenniczki pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej pani Jo Cox. Proszę panie posłanki i panów posłów, aby wyrażając sprzeciw wobec tego haniebnego czynu, chwilą ciszy uczcili pamięć pani Jo Cox" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Posłowie wysłuchają również informacji w sprawie szczegółów zaangażowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misje wojskowe, które mają być prowadzone poza granicami Polski, na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie.

Prawdopodobnie posłowie zajmą się dziś także drugim czytaniem rządowego projektu nowelizacji m.in. ustawy o VAT - to tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić koncesjonowanie obrotu paliwami z zagranicą.

Sejm przeprowadzi także drugie czytanie projektu ustawy ws. utworzenia Rady Mediów Narodowych - która nazywana jest również "ustawą pomostową". Zakłada on m.in., że Rada ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, PR i PAP. RMN ma liczyć 5 członków, z których 3 ma powoływać Sejm, a 2 - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne.

Sejm wysłucha też sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w ubiegłym roku.

Sejm wysłucha także informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2015 r. oraz sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji w ubiegłym roku ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.