×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sejm uchwalił ustawę w sprawie emerytur rocznika 1953

 • Autor: PAP/RAF
 • 20 cze 2020 7:09

Sejm uchwalił w piątek (19 czerwca) ustawę w sprawie ponownego przeliczenia wysokości zaniżonych emerytur kobiet i mężczyzn z rocznika 1953. Według szacunków z nowych przepisów może skorzystać ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł.

Sejm uchwalił ustawę w sprawie emerytur rocznika 1953
W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł. (Fot. Fotolia)
REKLAMA
 • Uchwalona ustawa jest efektem dwóch projektów, które regulują sytuację emerytów z rocznika 1953 - rządowego i senackiego.
 • Ustawa ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.
 • Ustawa przewiduje także zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą a emeryturą, która powinna być wypłacana.

Za przyjęciem ustawy głosowało 445 posłów, 5 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki złożone przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, które zakładały m.in. możliwość przeliczenia emerytury także innym rocznikom, które na skutek niekorzystnych zmian otrzymują niższe świadczenie.

Uchwalona ustawa jest efektem dwóch projektów, które regulują sytuację emerytów z rocznika 1953 - rządowego i senackiego. Podczas przeprowadzonego w tym tygodniu posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny zdecydowano, że będą one rozpatrywane wspólnie. Jako wiodącą uznano propozycję rządową.

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Czytaj też: Dodatek solidarnościowy będzie większy? Komisje za podwyższeniem dodatku do 1500 zł

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny.

Ustawa ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wyroku przez TK występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Sejm uchwalił ustawę w sprawie emerytur rocznika 1953
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kris 2020-08-08 22:36:33

  Do krystyny ROznimy się skladkami Ja place miesięcznie 1450 zł a pani 400 na kwartał Widać roznice

 • Krystyna 2020-08-05 20:07:38

  Coż nic nie mówi się o osobach,które pobierały emerytury w KRUS. TO JEST DYSKRYMINACJA. Czym różni się osoba z ZUS od tej zKRUS chyba tym że więcej pracują.Maja nielimitowany czas pracy.Mam nadzieję, że ktoś się tym zajmie.

 • Emerytka 53 2020-07-01 15:11:10

  Czy ta ustawa dotyczy tez emerytek z krusu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA