PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Santander Bank Polska: Wzrost zatrudnienia słaby, ale tempo wzrostu płac przyzwoite

  • Autor: PAP/AT
  • 17 paź 2019 13:39

W tym roku wzrost zatrudnienia jest raczej słaby, ale tempo wzrostu płac jest wciąż przyzwoite, a bezrobocie jest rekordowo niskie, więc spodziewamy się, że sytuacja na rynku pracy będzie wspierać konsumpcję prywatną, która pozostanie zapewne głównym motorem wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach - ocenia Marcin Luziński z Santander Bank Polska w komentarzu do danych GUS ws. zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br.

Santander Bank Polska: Wzrost zatrudnienia słaby, ale tempo wzrostu płac przyzwoite
Ekonomista Santander Bank Polska ocenił, że płace w sektorze przedsiębiorstw, które spowolniły były niższe od oczekiwań (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wzrosło o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc.
  • Ekonomista Santander Bank Polska ocenił, że płace w sektorze przedsiębiorstw, które spowolniły były niższe od oczekiwań.
  • Sytuacja na rynku pracy będzie wspierać konsumpcję prywatną, która może być motorem wzrostu w nadchodzących kwartałach - zaznaczył Marcin Luziński.

GUS podał w czwartek (17 października), że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 roku wyniosło 5 tys. 84,56 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,6 proc., po wzroście o 2,6 proc. w sierpniu br. Z danych urzędu statystycznego wynika jednocześnie, że w ujęciu miesięcznym zatrudnienie we wrześniu spadło o 0,1 proc. po spadku o 0,1 w sierpniu.

Ekonomista Santander Bank Polska ocenił, że płace w sektorze przedsiębiorstw, które spowolniły we wrześniu do 6,6 proc. rok do roku z 6,8 proc. rdr w sierpniu, były niższe od oczekiwań na poziomie 7,1 proc. w ujęciu rocznym. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zgodnie z oczekiwaniami, wzrosło we wrześniu o 2,6 proc. rok do roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Presja płacowa stopniowo wygasa

"W tym roku wzrost zatrudnienia jest raczej słaby, ale tempo wzrostu płac jest wciąż przyzwoite, a bezrobocie jest rekordowo niskie, więc spodziewamy się, że sytuacja na rynku pracy będzie wspierać konsumpcję prywatną, która pozostanie zapewne głównym motorem wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach" - dodał Luziński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Santander Bank Polska: Wzrost zatrudnienia słaby, ale tempo wzrostu płac przyzwoite

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA