PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Samotni rodzice znowu będą mogli rozliczać podatek z dziećmi

  • Autor: PAP/JP
  • 20 maj 2022 16:30

Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Samotni rodzice znowu będą mogli rozliczać podatek z dziećmi
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha (fot. PAP/Paweł Supernak)
REKLAMA
  • Sejm 12 maja uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. i daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.
  • Przepisy ponownie wprowadzają dla samotnych rodziców wspólne rozliczenie się z dzieckiem. Skorzystają oni z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł.
  • Wspólne rozliczenie zastąpi - wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie - ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem.

Socha poinformowała, że procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych "radykalnie zmniejsza podatki Polakom".

"Nie jest prawdą, że podatki zwiększają się samotnym rodzicom. Dla wszystkich obniżyliśmy podatki i można powiedzieć, że w szczególności obniżyliśmy podatki samotnym rodzicom" - stwierdziła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że przywrócona została możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi.

"Dzieci mają też kwotę wolną (od podatku - red.). W sumie rodzice, którzy w zeszłym roku mieli 6 tys. kwoty wolnej od podatku, dzisiaj mają 45 tys. To jest wielokrotnie zwiększona korzyść" - oceniła Socha.

Zaznaczyła, że oprócz zmniejszenia stawek podatkowych z 17 do 12 proc. podniesione zostały progi podatkowe.

"W przypadku samotnych rodziców próg podniesiony jest jeszcze o połowę. Czyli nie 120 tys., a w przypadku samotnego rodzica dopiero dochód powyżej 180 tys. oznacza, że przechodzimy do wyższej składki podatkowej" - mówiła.

Wyjaśniła, że samotna matka, zarabiająca 6 tys. zł brutto w zeszłym roku płaciła 3 tys. zł podatku, obecnie płaci 2 tys. zł, a po wprowadzeniu zmian, od 1 lipca, będzie płaciła 583 zł.

"A zatem jest to ogromna korzyść również dla samotnych rodziców, szczególnie dla tych, którzy zarabiają więcej" - podkreśliła wiceminister rodziny.

Socha zaznaczyła, że zmiany wejdą w życie, jeżeli ustawa zostanie do 1 lipca przeprocedowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Samotni rodzice znowu będą mogli rozliczać podatek z dziećmi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Alex 2022-05-21 11:51:42

    A ci rodzice co wspólnie wychowania dzieci jak zwykle w duuu...pe kopani dla nich tylko robota i płacenie podatków zostało ciekaw jestem kiedy to jeb...nie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA