Władze śląskiego Bytomia deklarują chęć zatroszczenia się o przedstawicieli zanikających zawodów. Troska ta polegać ma na możliwości ubiegania się o obniżenie czynszu za lokal użytkowy. Z takimi wnioskami będą mogli wystąpić m.in. rymarze, garncarze czy zegarmistrze.

Z powodu zmian na rynku i rozwijającej się technologii, przynajmniej część zawodów rzemieślniczych przestaje mieć rację bytu i po prostu zanika.
- Na terenie naszego miasta działa prawie 70 zakładów, które prowadzą przedstawiciele zanikających zawodów. Są wśród nich między innymi tapicerzy, krawcy, kuśnierz, szewcy, zegarmistrze czy zakład kaletniczy. Chcemy zatroszczyć się o tych przedsiębiorców, po to, aby ich zakłady nie zniknęły z mapy Bytomia – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Sprawdź "To rzemieślnicy tworzą miejsca pracy dla młodych ludzi, którzy nie chcą pójść na studia".
Przedstawiciele tego rodzaju zawodów, którzy wynajmują lub dzierżawią gminne lokale użytkowe, mogą ubiegać się o obniżkę stawki czynszu w wysokości do 30 proc. Jak informuje bytomski urząd, oferta czasowej obniżki czynszu najmu lub czynszu dzierżawnego dotyczy 34 branż – zgodnie z wykazem zawartym w zarządzeniu prezydenta (zamieszczamy je poniżej w dziale "Multimedia").
Żeby móc skorzystać z obniżki, przedsiębiorcy nie mogą jednak mieć zaległości za zajmowany lokal. Ale mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy swoje zaległości rozłożyli na raty i spłacają je przez przynajmniej kolejnych pięć miesięcy. Obniżka udzielana jest na rok, ale istnieje możliwość przedłużenia o kolejne lata, z tym że rodzaj prowadzonej działalności nie może ulec zmianie.
Czytaj też Politechnika Opolska z Izbą Rzemieślniczą uruchamia Akademię Rzemiosła.
- Warto ratować zanikające branże. To zawody, bez których kiedyś nie wyobrażano sobie funkcjonowania społeczności. Dziś są zastępowane przez technologię. W efekcie powstaje tańszy produkt, ale już nie tak wysokiej jakości. Liczymy, że obniżka opłaty za lokal użytkowy trochę ulży przedsiębiorcom w tym ciężkim czasie – zwraca uwagę Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.
O przyznaniu obniżki bądź odmowie zdecyduje prezydent na podstawie opinii komisji złożonej z przedstawicieli: Bytomskich Mieszkań, Biura Spraw Lokalowych, Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora, Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.


KOMENTARZE (0)