PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rzecznik MŚP: ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa

  • Autor: PAP/AH
  • 23 wrz 2019 13:59

Ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa - uważa rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodaje, że ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego plany dot. zmiany systemu naliczania składek na ubezpieczenie społeczne dla części przedsiębiorców to krok w bardzo dobrym kierunku.

Rzecznik MŚP: ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa
Jak wskazał Adam Abramowicz, Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym wysokość składki jest na sztywno powiązana z prognozowanym średnim wynagrodzeniem. Fot. Twitter
REKLAMA
  • Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym wysokość składki jest na sztywno powiązana z prognozowanym średnim wynagrodzeniem.
  • W krajach UE przedsiębiorcy mają składkę dobrowolną - jak w Niemczech; powiązaną z uzyskiwanym dochodem - jak we Francji czy Holandii; czy ryczałtową, ale związaną z dochodem, jak w Wielkiej Brytanii.
  • Rzecznik MŚP przypomniał, że z zapowiadanej reformy ma skorzystać około 250 tys. przedsiębiorców.

Jak wskazał Abramowicz, Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym wysokość składki jest na sztywno powiązana z prognozowanym średnim wynagrodzeniem. "Nie bierze się pod uwagę, czy przedsiębiorca w danym miesiącu zarobił chociaż tyle, ile musi zapłacić do ZUS - a przecież po zapłaceniu składki przedsiębiorcy powinno jeszcze zostać na życie" - czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W sobotę podczas konwencji PiS w Katowicach premier przedstawił pięciopunktowy Pakiet dla Przedsiębiorców. Zgodnie z Pakietem, jeśli miesięczny dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a miesięczny przychód - 10 tys. zł, przedsiębiorca zapłaci miesięcznie średnio o 500 zł niższą składkę do ZUS. Z propozycji ma skorzystać ponad 270 tys. przedsiębiorstw w Polsce. Premier zapewnił też, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. zł pozostanie bez zmian - będą oni rozliczali składki na obecnych zasadach. "Zmiany nie będą wiązały się z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla przedsiębiorców" - podkreślono w Pakiecie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Abramowicz wskazał, że w krajach UE przedsiębiorcy mają składkę dobrowolną - jak w Niemczech; powiązaną z uzyskiwanym dochodem - jak we Francji czy Holandii; czy ryczałtową, ale związaną z dochodem, jak w Wielkiej Brytanii. "Proponowane przez Premiera Morawieckiego zmiany zbliżą nas do systemów ubezpieczeń społecznych w rozwiniętych krajach" - ocenił.

"Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego plany dotyczące zmiany systemu naliczania składek na ubezpieczenie społeczne z ryczałtu na składki powiązanie z dochodem - dla przedsiębiorców, którzy mają przychody nie większe niż 10 tys. złotych miesięcznie i dochody nie większe niż 6 tys. złotych miesięcznie. Jest to krok w bardzo dobrym kierunku" - wskazał Abramowicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik MŚP: ryczałtowy ZUS powinien odejść do lamusa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA