×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi emerytur funkcjonariuszy służb

  • Autor: PAP/bad
  • 2 lip 2019 10:34

Projekt zakładający zniesienie warunku ukończenia 55. roku życia przy nabywaniu prawa do emerytury przez funkcjonariuszy m.in. Policji, PSP, CBA i innych służb - to jeden z punktów wtorkowego posiedzenia rządu. Ministrowie zajmą się też m.in. propozycją dot. stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi emerytur funkcjonariuszy służb
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Pod nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywa w Brukseli na szczycie UE, obradom rządu przewodniczy wicepremier Piotr Gliński.

Rząd zajmie się projektem nowelizacji m.in. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Obecnie emerytura przysługuje funkcjonariuszom tych służb zwolnionym ze służby, którzy w dniu zwolnienia mają ukończone 55 lat i odsłużyli co najmniej 25 lat. Projekt zakłada m.in. usunięcie warunku ukończenia 55. roku życia uprawniającego do nabycia prawa do emerytury.

Wprowadzone mają też być m.in. zapisy o odpłatności w wysokości 100 proc. stawki godzinowej za czas służby funkcjonariuszy przekraczających normy określone dla poszczególnych formacji, przy przyjęciu sześciomiesięcznego okresu rozliczeniowego w 2019 roku.

Rząd zajmie się także przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zakłada on wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.

Jak wskazują w uzasadnieniu autorzy projektu, w obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy lub z krótkim stażem pracy), wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.

Zdaniem autorów projektu, propozycja wyłączenia dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia przyczyni się do bardziej sprawiedliwego sposobu wynagradzania pracowników otrzymujących pensje na najniższym poziomie, poprawy ich sytuacji dochodowej, a także przywróci odpowiednią funkcję dodatkowi do wynagrodzenia przysługującemu za staż pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi emerytur funkcjonariuszy służb
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA