PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia

  • Autor: aw/pap
  • 10 wrz 2019 10:25

Zapowiedź podniesienia pensji minimalnej w kolejnych latach jest wspólnym projektem Zjednoczonej Prawicy - powiedział we wtorek (10 września) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, szef Porozumienia Jarosław Gowin.

Rząd zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia
Jarosław Gowin (fot. Krystian Maj / KPRM)
REKLAMA

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi - w połowie czerwca rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS), aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa 16 zł. Na konwencji zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Czytaj też: Miliony Polaków mogą zarabiać więcej. Pracodawcy: za dużo, za szybko

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2020 r

Jarosław Gowin pytany we wtorek w Radiu Zet, czy zgadza się z taką strategią podwyższenia płac minimalnych, stwierdził: "Polityka zawsze wymaga kompromisów. Ten kompromis jest także po stronie naszych partnerów z Prawa i Sprawiedliwości."

Jak dodał, polska gospodarka przez ostatnie 30 lat rozwijała się bardzo dobrze. "Ale za jaką cenę? Za cenę taniej siły roboczej. To znaczy, my Polacy byliśmy przez dwadzieścia kilka lat tanią siłą roboczą" - podkreślił. Stwierdził, że proces podnoszenia płac rozpoczął się "dopiero pod rządami Zjednoczonej Prawicy".

Dopytywany, czy zgodził się na taką koncepcję podwyżek płac minimalnych powiedział: "Skoro zostało to ogłoszone na konwencji to znaczy, że to jest wspólny projekt" - zaznaczył.

Gowin odniósł się też do pomysłu zawartego w projekcie budżetu na 2020 r., w którym założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Obecnie zarabiający w ciągu roku powyżej limitu 30-krotności nie muszą płacić składek ZUS.

"To jest kontrowersyjne rozwiązanie. Rzeczywiście wraz z panią minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz będziemy dyskutować jeszcze z naszymi kolegami z Prawa i Sprawiedliwości, czy ten element jest niezbędny żeby zrównoważyć budżet" - powiedział. W jego ocenie taki zapis uderzy w klasę średnią, która jest "kołem zamachowym rozwoju cywilizacyjnego."

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA