PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd postawił na swoim. 2800 płacy minimalnej w przyszłym roku

 • Autor: PAP/KDS
 • 17 sie 2020 10:18

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia dotyczący płacy minimalnej w 2021 roku. Zgodnie z nim od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł.

Rząd postawił na swoim. 2800 płacy minimalnej w przyszłym roku
Jest rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej. (Fot. PTWP)
REKLAMA
 • W poniedziałek (17 sierpnia) na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2021 r.
 • Zgodnie z nim od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł.
 • To takie same stawki, jakie kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł, a stawka godzinowa 17 zł.

Rząd szacuje, że z nowych przepisów skorzysta ok. 1,7 mln pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Skutki zmian odczują również pracodawcy, którzy poniosą wyższe koszty wypłaty wynagrodzeń. Szacuje się, że będzie to dotyczyło ok. 2 mln pracodawców, w tym ok. 1,8 mln mikroprzedsiębiorców.

Kilka dni temu minął termin, w jakim Rada Dialogu Społecznego miała wypracować wspólne stanowisko w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ jednak stronie społecznej RDS nie udało się dojść do porozumienia, w tej sytuacji zgodnie z przepisami kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września 2020 (stawki nie mogły być jednak niższe od tych, które wcześniej przedstawiono Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku podniesienie pensji minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. i do 4 tys. zł na koniec 2023 r.

Czytaj więcej: Gigantyczne podwyżki wynagrodzenia polityków. Prezydent zarobi 26 tys. zł

Autorzy projektu przyznają, że obecnie ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do 2,8 tys. zł jest utrudniona w związku z epidemią COVID-19.

- Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19 - czytamy w projekcie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rząd postawił na swoim. 2800 płacy minimalnej w przyszłym roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Oburzona 2020-08-18 16:44:24

  Zwykli obywatele podwyżki niecałe 8% a politycy ok. 100% no tak przecież oni wiążą ledwo koniec z końcem. To jest niepojęte co się wyprawia w tym kraju powinno im być wstyd nawet proponować coś takiego. Ahh

 • Robotnik z roku 80 2020-08-17 11:13:18

  Dlaczego te (...) sobie nue przyznają takich płac bo wiedzą mędy że za taką płacę nie da się pezeżyć .za to sami sibie skurwysyny pidnoszą złodzieje Takie ścierwo zasługuje tylko na śmierć

  • Aleksandra 2020-08-17 14:46:54

   Bo doskonale wiedzą, że na nas mogą zarobić najlepiej, a z pozoru tylko polepszają ten nasz nędzny byt. Jak społeczeństwo nie weźmie sprawy w swoje ręce, to do usranej śmierci będziemy się z nimi użerać! Zamiast wiecznie gderać tylko w internecie i wyzywać ich od najgorszych, trzeba zebrać ludzi, ruszyć dupsko i DZIAŁAĆ!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA