- Autor: PAP/JP
- •18 maj 2021 11:52
Sprawa przepisów dotyczących likwidacji OFE jest otwarta; być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK - powiedział we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że ta kwestia jest analizowana.

- RMF FM podało w poniedziałek, że - według ustaleń reporterów stacji - rząd obniży proponowaną opłatę za likwidację OFE z obecnych 15 proc. do 10 proc.
- Zauważono, że zgodnie z Polskim Ładem, świadczenia do 2500 złotych nie będą obłożone podatkiem PIT.
- "Dlatego, żeby zachować równowagę, rząd musi obniżyć także planowane opodatkowanie IKE. Z obecnie zakładanych 15 procent do - jak ustaliliśmy 10 procent" - podano.
W money.pl Buda zaznaczył, że obie kwestie, czyli opłata przekształceniowa i emerytura bez podatku mają dość luźny związek. "Zastanawiamy, się jak ten projekt (dot. likwidacji OFE - red.) ułożyć na nowo, żeby oddać te środki Polakom, ale przy uwzględnieniu tego, co zostało ogłoszone w Polskim Ładzie" - poinformował wiceminister.
Zastrzegł, że sprawa jest otwarta. "Nie ma decyzji, w którym kierunku pójdziemy. Być może znajdziemy jakieś narzędzie powiązania nowych IKE z PPK (...) Dobrze byłoby znaleźć jakąś synergię między IKE a PPK, pracujemy nad tym. Rozmawialiśmy z prezesem PFR Pawłem Borysem. Mamy kierunek wyznaczony, żeby dać sobie trochę czasu" - mówił Buda.
Dopytywany, czy to oznacza, że część lub całość opłaty przekształceniowej trafiłaby do PPK, odparł, że to są dwa bardzo różne systemy: OFE jest powiązane z rynkiem kapitałowym, natomiast PPK jest systemem prywatnego oszczędzania. "Szukamy elementów, które da się powiązać. To nie jest tak, że można jeden do jednego przełożyć z IKE na PPK, ale być może znajdziemy takie elementy, bo ten system oszczędzania musi być czytelny. (...) Być może są elementy wspólne, które można unifikować" - stwierdził wiceminister.
Powtórzył, że aktywów z giełdy nie można przenieść do systemu prywatnego oszczędzania. Dodał, że jeśli ustawa o OFE będzie modyfikowana, to w takim kierunku, by była uatrakcyjniona, żeby Polacy zyskali dodatkowe możliwości oszczędzania.

KOMENTARZE (1)