PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy na razie nie zwalnia, choć ludzie ubożeją mimo podwyżek

  • Autor: PAP/JP
  • 20 wrz 2022 13:26

Dane nie wskazują na to, by rodzimy rynek pracy w najbliższych miesiącach miał doświadczać znaczącego spowolnienia - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan we wtorkowym komentarzu do wskaźników GUS. Dodał, że zatrudnienie w ujęciu rocznym stabilnie rośnie.

Rynek pracy na razie nie zwalnia, choć ludzie ubożeją mimo podwyżek
Skala podwyżek, a dokładnie dodatków do pensji, w lipcu odbiła się czkawką na sierpniowych wynikach (fot. Alicia Steels/Unsplash)
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. wyniosło 6583,03 zł, co oznacza wzrost o 12,7 proc. rok do roku; z kolei wynagrodzenie w sierpniu miesiąc do miesiąca spadło o 2,9 proc.

"Skala podwyżek, a dokładnie dodatków do pensji, w lipcu odbiła się czkawką na sierpniowych wynikach" - ocenił Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zwrócił uwagę, że do 2,9-proc. spadku wynagrodzeń w sierpniu przyczyniły się branża górnicza i leśnictwo, które miesiąc wcześniej notowały wzrosty przekraczające odpowiednio 26 i 66 proc. "Ten miesięczny spadek wynagrodzeń można również tłumaczyć zmianą stawki PIT i skokowym wzrostem płac w lipcu, co w sierpniu z uwagi na wysoką bazę przełożyło się z oczywistych względów na spadek" - wyjaśnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inflacja przeskoczyła podwyżki płac. Polacy są coraz biedniejsi

Zielonka przyznał, że nominalnie w ciągu roku zarabiamy średnio więcej, jednak odnosząc się do wzrostu zarobków rok do roku w sierpniu, zaznaczył, że 12,7-proc. wzrost płac "realnie przekłada się na statystyczne ubożenie społeczeństwa, ponieważ inflacja w sierpniu przekracza już 16 proc."

Czytaj też: Powstaną miliony nowych miejsc pracy z pensją o 10 proc. wyższą od średniej

"Miękkie dane sondażowe wśród przedsiębiorców pokazują, że przestrzeni do comiesięcznych wzrostów wynagrodzenia już nie ma" - stwierdził Zielonka. Jak dodał, rodzi to pytanie, jak w "te oczekiwania wpisywać się będzie pod koniec roku wymuszona, nieuzasadniona ekonomicznie podwyżka płacy minimalnej - od stycznia o ponad 14 proc.".

Zielonka zwrócił uwagę, że według GUS dynamika zatrudnienia w przedsiębiorstwach w ciągu miesiąca spadła o 0,1 proc. "W ujęciu rocznym nadal jednak zatrudnienie stabilnie rośnie. W sierpniu o 2,4 proc." - dodał

W ocenie Konfederacji Lewiatan dane te "nie wskazują, żeby rodzimy rynek pracy w najbliższych miesiącach miał doświadczać jakiegoś znaczącego spowolnienia". Ekspert zauważył, że "twarde dane rozjeżdżają się ponownie z miękkimi sondażowymi oczekiwaniami rynku, gdzie pracodawcy deklarują stagnację w zatrudnieniu lub nawet redukcję liczby pracujących".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy na razie nie zwalnia, choć ludzie ubożeją mimo podwyżek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA