PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ruszyła wypłata trzynastek dla emerytów i rencistów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w piątek (1 kwietnia) trzynastą emeryturę ponad 909 tys. uprawnionych, na kwotę ponad 1,2 mld złotych. Trzynastka "na rękę" wynosi 1217,98 zł.

  • Autor: PAP/AT
  • 1 kwi 2022 7:54
Ruszyła wypłata trzynastek dla emerytów i rencistów
1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur (fot. shutterstock)
REKLAMA

1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur. Zgodnie z ustawą są one wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W tym roku trzynastka wnosi 1338,44 zł brutto.

"Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą" - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szefowa ZUS przypomina, że w tym roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury.

"Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł" - wskazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W 2022 r. - po marcowej waloryzacji - emerytury i renty wzrosły o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszyła wypłata trzynastek dla emerytów i rencistów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA