PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ruszają wypłaty czternastej emerytury. Ile i kto ją dostanie?

  • Autor: PAP/AT
  • 23 sie 2022 9:57

Szacujemy, że czternastą emeryturę w pełnej wysokości 1217,98 zł otrzyma 8 mln osób, pomniejszona trafi do ponad miliona emerytów i rencistów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na wypłatę czternastych emerytur przeznaczono ponad 11 mld zł.

Ruszają wypłaty czternastej emerytury. Ile i kto ją dostanie?
25 sierpnia pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę (fot. pixabay)
REKLAMA

W czwartek (25 sierpnia) pierwsi emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. W ZUS terminy wypłaty czternastek to 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Minister rodziny w Programie I Polskiego Radia podkreśliła, że świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Pojawiły się informacje w przestrzeni publicznej, że są osoby, które zgłaszają się do seniorów i chcą pomóc wypełnić wniosek, oczywiście za stosowną odpłatnością. Absolutnie nie. Czternasta emerytura będzie wypłacana w terminie wypłaty emerytury lub renty" - powiedziała minister Maląg.

Przypomniała, że czternasta emerytura na rękę wyniesie 1217,98 zł. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Minister Maląg wskazała, że w sumie czternastki trafią do około 9 mln osób, a ich koszt to ponad 11 mld zł.

"Szacujemy, że pełną czternastą emeryturę otrzyma osiem milionów osób, a pomniejszona trafi do ponad miliona emerytów i rencistów" - dodała.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

Szefowa MRiPS była także pytana o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur. Zaznaczyła, że ostateczny wskaźnik waloryzacji świadczeń poznamy w lutym 2023 r.

"Teraz wskaźniki wskazują, że będzie to na pewno ponad 10-procentowa waloryzacja. Może nawet dojść do 13 proc." - powiedziała minister rodziny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszają wypłaty czternastej emerytury. Ile i kto ją dostanie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA