PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rusza wypłata 14. emerytury

  • Autor: PAP/JP
  • 24 sie 2022 12:04

W czwartek rusza wypłata 14. emerytury, świadczenie w pierwszej transzy otrzyma ok. 1,6 mln osób na kwotę prawie 2 mld złotych – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Rusza wypłata 14. emerytury
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (fot. zus.pl)
REKLAMA
  • Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w środę poinformowała, że trwa weryfikacja przez systemy ZUS, komu przysługuje wypłata 14. emerytury. Pierwsza transza będzie wypłacana w czwartek.
  • "Przewidujemy, że (w czwartek) świadczenie otrzyma ok. 1,6 mln osób na kwotę prawie 2 mld zł" - powiedziała.
  • Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

Prof. Uścińska zaznaczyła, że w sumie uprawnionych do otrzymania czternastej emerytury będzie ponad 9 mln świadczeniobiorców. Kolejne transze wypłat dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów odbędą się 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Przypomniała, że świadczenie przysługuje z urzędu, co oznacza, że nie ma potrzeby składania żadnych wniosków.

Kto dostanie 14. emeryturę?

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę" - wskazała. Koszt czternastej emerytury dla budżetu państwa to prawie 11,4 mld zł. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Świadczenie jest wolne od potrąceń egzekucyjnych, nie jest także wliczane w dochód obliczany na potrzeby np. pomocy społecznej. Od czternastej emerytury pobierana jest składka zdrowotna na poziomie 9 proc.

"Dzisiaj, kiedy widzimy, że poziom kosztów utrzymania jest wysoki, wysoka inflacja, to ten jednorazowy dodatek w jakimś stopniu stanowi istotne wsparcie materialne" - oceniła.

Prezes ZUS pytana o to, co sądzi o zapowiedziach rządu o możliwości utrzymania 14. emerytury nie jako jednorazowego świadczenia, lecz ustawowo wypłacanego corocznie, zaznaczyła, że "trzeba patrzeć na sytuację wsparcia dochodowego świadczeniobiorców z punktu widzenia sytuacji gospodarczej, inflacji, wzrostu kosztów utrzymania". "Tutaj na pewno najwłaściwszym instrumentem jest waloryzacja" - oceniła.

Emerytury są waloryzowane co rok

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza wypłata 14. emerytury

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA