Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Wraz ze wzrostem dynamiki PKB w większości europejskich krajów rosną wynagrodzenia mieszkańców.
• Jednak w przeważającej części krajów Unii Europejskiej wynagrodzenia w ujęciu realnym rosną wolniej niż PKB.
• Zarobki w Polsce i innych krajach naszego regionu rosną znacznie szybciej niż w krajach Europy Zachodniej.
Według projekcji Komisji Europejskiej najwyższa inflacja, liczona w stosunku do roku poprzedniego, wśród krajów Unii Europejskiej w omawianym okresie wystąpi na Węgrzech (3,2 proc.), w Rumunii (3 proc.) i w Estonii (2,9 proc.). Według prognoz inflacja w Polsce wyniesie 2,1 proc., a wartość wskaźnika dla całej Unii Europejskiej 1,6 proc.
Czytaj też: Wynagrodzenia w Polsce w 2018 r. Jakie będą?
Dynamika wzrostu wynagrodzeń w Unii Europejskiej ma być wyższa w porównaniu do mijającego roku. Prognozowany realny wzrost wynagrodzeń w Unii Europejskiej ma wynieść 0,8 proc., w porównaniu z dynamiką wynoszącą 0,4 proc. w 2017 roku. Z kolei w całej strefie euro wynagrodzenia realne wzrosną o 0,7 proc.
Gdzie zarobki wzrosną?
Według prognoz Komisji Europejskiej najwyższy wzrost wynagrodzeń w ujęciu nominalnym wystąpi na Łotwie i Litwie. Jednak biorąc pod uwagę prognozowaną inflację, krajem o najwyższym wzroście płac w ujęciu realnym będzie Rumunia. Powyższe państwa od lat notują najwyższą dynamikę wzrostu płac.
Czytaj też: Pensja nie wszędzie taka sama. Oto Polska mapa wynagrodzeń
Z kolei spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym nastąpi w Hiszpanii, na Cyprze i w Wielkiej Brytanii. W krajach tych wysoka inflacja „skonsumuje” nominalny wzrost wynagrodzeń.
Wynagrodzenia w Polsce
Według projektu ustawy budżetowej na 2018 rok dynamika nominalnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 4,7 proc., co po uwzględnieniu prognozowanej inflacji na poziomie 2,3 proc. da realny wzrost wynagrodzeń o 2,4 proc. Z kolei dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 5,3 proc.. Według tego samego dokumentu wzrost gospodarczy wyniesie 3,8 proc., a stopa bezrobocia BAEL na koniec roku 6,4 proc..
Najbardziej optymistyczny scenariusz na 2018 rok założył NBP. Według szacunków zawartych w „Raporcie o inflacji”, wzrost wynagrodzeń w 2018 roku wyniesie 6 proc., a w 2019 roku 6,2 proc.. Odpowiednio inflacja w tych latach wyniesie 2 proc. i 2,5 proc.
Economic Research Institute szacuje, że dynamika wzrostu nominalnych wynagrodzeń w przyszłym roku w Polsce wyniesie 3 proc. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej nasze wynagrodzenia wzrosną nominalnie o 5,1 proc.
PKB
Założenia dotyczące wzrostu wynagrodzeń opierają się na wzroście PKB. Prognozy Komisji Europejskiej odnośnie wzrostu gospodarczego w 2018 są dla Polski optymistyczne. W naszym kraju ma on być wyższy od wskaźnika dla Unii Europejskiej o 1,3 proc. i powinien wynieść 3,2 proc. Ekonomiści zwracają uwagę na spowolnienie gospodarcze w krajach strefy euro. We Włoszech dynamika PKB ma wynieść zaledwie 1,1 proc., we Francji 1,7 proc., a w Niemczech 1,9 proc. Według projekcji wskaźnik dla całej strefy euro wyniesie zaledwie 1,8 proc. Dane Banku Światowego są również optymistyczne dla Polski – wzrost gospodarczy ma wynieść 3,3 proc. Z kolei w Unii Europejskiej średnie tempo wzrostu gospodarczego ma osiągnąć poziom 1,9 proc.
W czterech państwach Unii Europejskiej prognozowany wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym będzie wyższy od prognozowanej dynamiki PKB – będą to Rumunia, Łotwa, Litwa i Bułgaria. Oznacza to, że płace w tych krajach wzrosną szybciej niż gospodarka. Pod warunkiem zwiększonej wydajności pracy jest to zjawisko korzystne, oznaczające, że pracodawcy chętniej dzielą się zyskami z pracownikami.
Wynagrodzenia a produktywność pracy
Z ekonomicznego punktu widzenia wskaźniki dynamiki wzrostu wynagrodzeń i produktywności pracy powinny przyjmować wartości porównywalne. Według projekcji na 2018 rok w większości krajów Unii Europejskiej wydajność pracy będzie wyższa niż wzrost wynagrodzeń. Dla państw całej strefy euro oba wskaźniki mają przybrać jednakową wartość.
*Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)