Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) chciałby przenieść na jesień tego roku rozmowy ze związkowcami m.in. o wzroście wynagrodzeń oraz przywróceniu zawieszonej 14. pensji. Związki są sceptyczne wobec opóźnienia rozmów - swoje stanowisko w tej sprawie mają ustalić w środę (7.06).

• Blisko trzy tygodnie temu szefowie trzynastu działających w PGG central związkowych zwrócili się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o pilne spotkanie dotyczące przywrócenia zawieszonych elementów płacowych, a do prezesa PGG Tomasza Rogali - o pilne rozpoczęcie rozmów o podwyżkach wynagrodzeń oraz waloryzacji o 4 zł wartości przysługujących górnikom posiłków profilaktycznych.
• W poniedziałek (5.06) doszło do pierwszego spotkania stron w tej sprawie, z udziałem związkowych liderów z PGG oraz członków zarządu Grupy.
• Strony postanowiły nie komentować oficjalnie jego przebiegu. - Nie zapadły żadne konkretne ustalenia. Terminu kolejnego spotkania na razie nie wyznaczono - informuje rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Z "przecieków" wynika, że zarząd Grupy zaproponował związkowcom przesunięcie w czasie rozmów na tematy płacowe - miałyby one zostać podjęte na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, kiedy będzie można z większym prawdopodobieństwem potwierdzić informacje, że tegoroczne wyniki firmy będą lepsze od zakładanych w biznesplanie; prezes spółki Tomasz Rogala mówił wcześniej o możliwym zysku PGG w tym roku rzędu co najmniej 400 mln zł.
Lider Solidarności w PGG Bogusław Hutek powiedział, że działające w spółce organizacje związkowe spotkają się w najbliższą środę rano - mają wówczas omówić propozycję zarządu, wypracować stanowisko w tej sprawie i zdecydować o dalszych działaniach.
Według Hutka, nie ma przeszkód, by np. rozmowy o waloryzacji wartości posiłków profilaktycznych podjąć już teraz. Przypomniał również, że możliwość wypłaty całości lub części tzw. czternastej pensji w przypadku lepszych od zakładanych wyników spółki, znalazła się w porozumieniu sprzed ponad roku, poprzedzającym przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do PGG. Stąd związkowy postulat, by spółka wywiązała się z tych zapisów.
Jest lepiej, ale za wcześnie na radykalne ruchy płacowe
PGG oficjalnie nie komentuje związkowych postulatów płacowych. Na swojej stronie internetowej Grupa zamieściła jednak wywiad ministra Krzysztofa Tchórzewskiego dla portalu wnp.pl, w którym szef resortu energii powiedział m.in., że "sytuacja PGG jest lepsza, ale zdecydowanie zbyt wcześnie, by myśleć o jakichś radykalnych ruchach w zakresie płac. To wszystko musi być zanalizowane i policzone".

KOMENTARZE (0)