Co trzecia kobieta (32 proc.) i 15 proc. mężczyzn chciałoby wiedzieć, ile zarabia osoba, z którą zaczyna się spotykać. Różnice w podejściu mężczyzn i kobiet do kwestii zarobków ukazuje raport „Polacy mówią o płacy”.

Zdaniem większości pracujących Polaków (67 proc.) nie ma znaczenia, kto w związku zarabia więcej. Jednak taką odpowiedź częściej wskazywali mężczyźni niż kobiety (73 proc. wobec 59 proc.). Co dziesiąty badany uważa, że lepiej jest, gdy mężczyzna osiąga wyższe dochody. Tylko 1 proc. respondentów wskazuje, że lepsza jest sytuacja, w której więcej zarabia kobieta.
Czytaj też: Ile kasy wystarczy, żeby Polak bez wahania rzucił pracę?
Już co piąta kobieta zarabia więcej
W dalszym ciągu to mężczyźni zarabiają więcej od swoich życiowych partnerek. Przyznaje to ponad połowa pracujących panów (56 proc.). Jednak już w co piątym związku (21 proc.) to kobieta zarabia więcej niż partner.
Badani na ogół wskazują, że nie odczuwają dyskomfortu związanego z różnicami pomiędzy zarobkami ich i partnerami (76 proc.). Jednak co piąty badany uważa, że mężczyzna, który zarabia mniej niż partnerka, jest przez nią gorzej traktowany. Blisko co trzeci mężczyzna (32 proc.) i co piąta kobieta (21 proc.) nie czuje się komfortowo, otrzymując niższe wynagrodzenie niż partner.
- W gabinecie pacjentki nie mają oporów z podaniem informacji, kto w ich związku więcej zarabia. W przypadku pacjentów różnica jest wyraźna - mają opory z ujawnieniem większych dochodów partnerki. Stereotypy płci są wyraźne i nadal trwałe. Ponadto mężczyźni mający niższe od kobiet zarobki czują dyskomfort i są skłonni do nadinterpretowania zachowań partnerek wobec nich - mówi Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog i ekspert kampanii "Zarobki bez tabu".

KOMENTARZE (0)