PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rośnie zatrudnienie, rosną pensje. Ile zarabia się w Kancelarii Premiera

  • jk
  • 18 sie 2022 14:41

W trakcie 6 lat rządów PiS (2015-2021) zarówno zatrudnienie, jak i pensje w Kancelarii Premiera poszły w górę. Nieco inaczej było, gdy u władzy było PO-PSL. Wówczas liczba pracowników spadła, natomiast zarobki wzrosły.

Rośnie zatrudnienie, rosną pensje. Ile zarabia się w Kancelarii Premiera
Premier Mateusz Morawiecki (Fot. PAP/Mateusz Marek)
REKLAMA

Serwis ciekaweliczby.pl sprawdził, jak zmieniało się zatrudnienie i wynagrodzenia w Kancelarii Premiera. Okazuje się, że przeciętne zatrudnienie w latach 2015-2021 (za rządów PiS, 6 lat) zwiększyło się z 555 osób do 725 osób. To wzrost o 170 osób, czyli o 31 proc.

Z kolei w latach 2007-2015 (za rządów PO-PSL, 8 lat) spadło z 601 osób do 555 osób. To spadek o 46 osób, czyli o 8 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyglądała sytuacja finansowa pracowników Kancelarii Premiera? Z danych, które przytacza serwis ciekaweliczby.pl wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za rządów PiS w latach 2015-2021 zwiększyło się z 8 018 zł do 11 053 zł. To wzrost o 3 035 zł, czyli o 38 proc.

Pensje rosły także za rządów PO-PSL. W latach 2007-2015 zwiększyło się z 6115 zł do 8 018 zł. To wzrost o 1 903 zł, czyli o 31 proc.

Źródło: Ciekaweliczby.pl
Źródło: Ciekaweliczby.pl

Ale zarabia premier? Pensja premiera w Polsce mnożona jest przez 8,68 kwoty bazowej oraz 2,8 w odniesieniu do dodatku funkcyjnego. Oznacza to, że obecny premier Mateusz Morawiecki z tytułu pełnienia swojej funkcji otrzymuje co miesiąc 20 524 zł brutto. Tyle samo zarabiają marszałkowie Sejmu i Senatu.

Warto także przypomnieć, że do niedawna maksymalna wysokość dodatku służbowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przyznawanego przez dyrektora generalnego, zależnie "od charakteru, złożoności i efektów pracy" wynosiła 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego, ale - jak podawała "Rzeczpospolita" - premier wydał rozporządzenie przewidujące, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" dodatek służbowy w KPRM może być przyznany w wysokości wyższej.

- Jeśli nie chcemy mieć takich problemów, jakie miała np. KPRM w 2012 r. - wiemy kto wtedy był premierem - z wyciekiem danych, z wykradzeniem całej strony internetowej premier.gov.pl. Jeśli nie chcemy mieć takich problemów, to musimy rynkowo płacić dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa, od informatyki. To przede wszystkim z myślą o tego typu specjalistach wprowadzone zostały zmiany - powiedział Mateusz Morawiecki na pytany o doniesienia "Rz".

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie zatrudnienie, rosną pensje. Ile zarabia się w Kancelarii Premiera

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA