PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rosnące pensje zwiększyły zdolność kredytową Polaków

  • Autor: PAP/JP
  • 16 wrz 2022 13:59

We wrześniu o 0,9 proc. wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny - wynika z obliczeń HRE Investments. Banki są skłonne pożyczyć jej na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu - dodano.

Rosnące pensje zwiększyły zdolność kredytową Polaków
Banki są skłonne pożyczyć przeciętnej rodzinie na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu (fot. Green Chameleon/Unsplash)
REKLAMA

Z ankiety przeprowadzonej przez HRE Investments wynika, że banki skłonne byłyby pożyczyć we wrześniu przeciętnej rodzinie na zakup mieszkania 417 tys. złotych - o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu. Wyliczenia te dotyczą trzyosobowej rodziny, w której dwie osoby pracują i każda z nich zarabia równowartość średniej krajowej. Oznacza to, że w ciągu miesiąca zdolność kredytowa przeciętnej rodziny wzrosła o 0,9 proc. - dodano.

Czytaj też: Kredyty hipoteczne zaczynają parzyć Polaków. Takiego zjawiska jeszcze nie było

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nie jest to imponujący wzrost, ale trzeba pamiętać, że przez ostatnich kilka miesięcy mieliśmy do czynienia z postępującą erozją zdolności kredytowej" - zwrócili uwagę Oskar Sękowski i Bartosz Turek, cytowani w piątkowej informacji HRE Investments. Jak przypomnieli, jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, czyli przed początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych, przeciętna rodzina mogła zadłużyć się na zakup mieszkania na 700 tys. zł. "Obecnie ta sama rodzina może pożyczyć o 40 proc. mniej" - zauważyli.

Czytaj też: Kredyty mieszkaniowe w dołku. Tak źle jeszcze nie było

Analitycy przyznali, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu, "ale już dwa badania z rzędu sugerują zmianę pozytywną z punktu widzenia potencjalnych nabywców mieszkań". W ocenie HRE może być ona kontynuowana, jeśli Rada Polityki Pieniężnej faktycznie przestanie podnosić stopy procentowe, a wynagrodzenia będą dalej rosły.

Głównym powodem wyższej zdolności kredytowej w tym miesiącu są wynagrodzenia - zwrócili uwagę Sękowski i Turek. "Wynagrodzenie brane pod uwagę we wrześniowym badaniu było o prawie 12 proc. wyższe niż przed rokiem i o prawie 1,3 proc. wyższe niż w badaniu sprzed miesiąca" - wskazali. Zastrzegli, że zdolność kredytowa potrafi być różna w poszczególnych bankach.

W opracowaniu podano, że są banki, które przykładowej rodzinie chciałyby pożyczyć na zakup mieszkania od 435 do prawie 470 tys. zł; ale są też takie, które skłonne byłyby pożyczyć ok. 367 tys. zł. Analitycy zwrócili uwagę, że w bieżącym miesiącu zmalał "rozstrzał" pomiędzy deklarowanymi przez banki poziomami zdolności kredytowej przykładowej rodziny. Miesiąc temu rozbieżność między skrajnymi ofertami dla przykładowej rodziny wynosiła ponad 224 tys. zł. We wrześniu różnica ta zmniejszyła się do niewiele ponad 100 tys. zł. - dodano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosnące pensje zwiększyły zdolność kredytową Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA