Rosną zarobki nauczycieli w Europie. Z czego to wynika?

- W latach 2013–2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach w porównaniu z ubiegłym rokiem szkolny - wynika ze sprawozdania Eurydice, przygotowanym dla Komisji Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rosną zarobki nauczycieli w Europie. Z czego to wynika?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

3 paź 2014 18:38


Wynagrodzenia wzrosły w Belgii, Danii, Niemczech, Estonii, Francji, Chorwacji, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Austrii, Słowacji, Finlandii, Zjednoczonym Królestwie, Norwegii, Macedonii, Turcji. Wynikało to głównie z przeprowadzonych reform płac oraz dostosowań do kosztów utrzymania.

Czytaj też: Wiadomo już ile będą zarabiali od września nauczyciele

Analiza dotyczy nauczycieli i dyrektorów w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W około połowie z 33 europejskich państw uwzględnionych w sprawozdaniu siła nabywcza nauczycieli w 2014 r. jest wciąż na poziomie niższym od poziomu w 2009 r.

W niektórych państwach – w Belgii (region Flandrii), Danii (szkoły podstawowe i gimnazjalne), na Litwie, w Luksemburgu, Austrii, Finlandii (szkoły podstawowe i gimnazjalne) oraz we Włoszech (szkoły ponadgimnazjalne) – zmniejszenie siły nabywczej jest względnie niewielkie i wynosi poniżej 3 proc.

Czytaj też: Zadowolony z pracy i świadomy braków. Portret nauczyciela u progu nowego roku szkolnego

Natomiast na Cyprze, we Włoszech (szkoły podstawowe i gimnazjalne), w Holandii, Portugalii, Rumunii (szkoły podstawowe) oraz w Zjednoczonym Królestwie przedmiotowa siła nabywcza zmniejszyła się od 5 do 10 proc. W Irlandii, Hiszpanii, Rumunii (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne), Słowenii i Islandii wartość siły nabywczej nauczycieli spadła o 13 do 17 proc. Największy jej spadek odnotowano w Grecji – 40 proc.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.