×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rolnicy dostaną wyższe emerytury

  • Autor: PAP/JP
  • 9 lis 2022 15:50

Trwają pracę nad waloryzacją kwotową emerytur rolniczych; myślę, że od 1 marca emeryci rolnicy będą już otrzymywać waloryzację porównywalną do tej z ZUS – mówił w środę w Kępnie (Wielkopolskie) wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Rolnicy dostaną wyższe emerytury
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Kępnie (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
REKLAMA

Wicepremier, który w środę spotkał się w Kępnie z rolnikami, podkreślił, że ten rok jest nietypowy. "Od kilkudziesięciu lat nie było tak trudnego roku; jeszcze na dobre nie skończyła się pandemia, a od 24 lutego mamy brutalną agresję Rosji na Ukrainę i związane z tym konsekwencje" - mówił minister rolnictwa.

Czytaj też: Można zachować pracę mimo wypowiedzenia. Oto, co należy zrobić

Dodał, że wojna w Ukrainie, oprócz konsekwencji związanych z bezpieczeństwem oraz falą uchodźców z Ukrainy, ma też skutki ekonomiczne związane głównie ze wzrostem cen energii i surowców energetycznych. "To przekłada się bezpośrednio na sytuację ekonomiczną w rolnictwie; choćby ceny gazu wpływają bardzo mocno na ceny nawozów" - powiedział Kowalczyk.

Wicepremier podkreślił, że rząd reaguje w miarę możliwości, aby złagodzić skutki wojny. W tym kontekście wymienił m.in. dopłaty do nawozów. "To była pomoc niespotykana dotąd w sakli kraju i jedyna o takiej skali pomoc w Europie" - ocenił. Kowalczyk mówił też o pomocy dla producentów trzody chlewnej po zatrzymaniu eksportu do Chin, która - jak zapowiedział - będzie kontynuowana.

Czytaj też: Powstaje robot zastępujący człowieka i pracujący lepiej od niego

Zdaniem Kowalczyka Krajowa Grupa Spożywcza "sprawdziła się już boju". "Sprawdziła się w momencie, kiedy próbowano wzbudzić panikę na rynku zbóż, mówiąc, że magazyny są zalane ukraińskim zbożem, co nie do końca było prawdą. A wzbudzenie paniki miało na celu skupienie od rolników zboża po zaniżonej wartości, i wtedy my powiedzieliśmy, że będziemy skupować pszenicę co najmniej po 1,4 tys. za tonę, rynek się ustabilizował i reszta musiała się dostosować" - mówił minister.

Wicepremier mówił też o emeryturach rolniczych. "Teraz już rolnicy mogą przechodzić na emeryturę i nie muszą przekazywać gospodarstw" - mówił. Dodał, że trwają pracę nad waloryzacją kwotową emerytur rolniczych. "Myślę, że od 1 marca emeryci rolnicy będą już otrzymywać waloryzację porównywalną do tej z ZUS" - mówił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnicy dostaną wyższe emerytury
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA