PARTNERZY PORTALU

Rok 2022 był pełen wyzwań dla rynku pracy. Nowy rok dużą niewiadomą

  • Autor: PAP/rs
  • 28 gru 2022 8:15

Wojna, zachwianie łańcuchów dostaw, wysoka inflacja: mijający rok był pełen wyzwań, nowy rok jest dużą niewiadomą - komentują agencje zatrudnienia. Ich zdaniem, kluczowy będzie pierwszy kwartał, który pokaże, w jakim kierunku zmierza rynek pracy.

Rok 2022 był pełen wyzwań dla rynku pracy. Nowy rok dużą niewiadomą
Wojna, zachwianie łańcuchów dostaw, wysoka inflacja: mijający rok był pełen wyzwań, nowy rok jest dużą niewiadomą (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Wybuch wojny za naszą wschodnią granicą wpłynął m.in. na zachwianie łańcuchów dostaw. Dużym wyzwaniem był też brak dostępu do kandydatów ze wschodu, głównie mężczyzn.
  • W tym samym czasie nastąpił wzrost inflacji, a wraz z nim presja płacowa. Ostatecznie w drugiej części roku presja płacowa osłabła, wraz ze spadkiem zapotrzebowania na pracowników w wielu branżach.
  • 2022 rok skumulował niezliczoną liczbę wyzwań, ale nie spowodował jeszcze znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Zwłaszcza z perspektywy kandydata, który wciąż ma możliwość wyboru spośród różnych ofert pracy.

Jak przekazał  dyrektor Manpower w Polsce Kamil Sadowniczyk, wybuch wojny za naszą wschodnią granicą wpłynął m.in. na zachwianie łańcuchów dostaw. "Dużym wyzwaniem był też brak dostępu do kandydatów ze wschodu, głównie mężczyzn. W tym samym czasie nastąpił wzrost inflacji, a wraz z nim presja płacowa. Ostatecznie w drugiej części roku presja płacowa osłabła, wraz z coraz większym wpływem rosnących stóp procentowych czy też spadkiem zapotrzebowania na pracowników w wielu branżach" - zauważył Sadowniczyk. Dodał, że nawet branża e-commerce, która od lat notuje rekordowe wzrosty w zapotrzebowaniu na pracowników, w tym roku nieznacznie wyhamowała.

"Podsumowując, był to rok, który skumulował niezliczoną liczbę wyzwań, ale nie spowodował jeszcze znacznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Zwłaszcza z perspektywy kandydata, który wciąż ma możliwość wyboru spośród różnych ofert pracy" - stwierdził ekspert.

Dyrektor zarządzający Gi Group Holding w Polsce, Marcos Segador Arrebola podkreślił, że chociaż w ciągu roku firmy rekrutowały ostrożniej, nadal jednak można mówić o rynku pracownika. "Brakuje wykwalifikowanej kadry zarówno na niższych, jak i wyższych szczeblach, w tym specjalistów w produkcji, IT, HR, dystrybucji, logistyce, marketingu i sprzedaży. A jednak, choć bezrobocie nie wzrosło, nastroje pracowników pogorszyły się w ciągu roku, co potwierdzają nasze badania - wzrósł odsetek osób obawiających się zwolnień, spadł odsetek osób liczących na podwyżki. Obserwujemy też, że pracownicy są mniej otwarci na zmianę pracy" - powiedział Arrebola.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok 2022 był pełen wyzwań dla rynku pracy. Nowy rok dużą niewiadomą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA