Rodzina 500 plus w Sejmie: Posłowie będą głosować

W czwartek (11 lutego) Sejm przeprowadzi głosowanie m.in. nad projektem wprowadzającym program "Rodzina 500 plus".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rodzina 500 plus w Sejmie: Posłowie będą głosować

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

11 lut 2016 9:53


Pierwsze i drugie czytanie projektu, który wprowadza świadczenie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze, sejm przeprowadził we wtorek (9 lutego) i środę (10 lutego).

Projekt zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wypłaty 500-złotowych świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Opozycja zgłosiła do projektu wnioski mniejszości zakładające m.in.: wprowadzenie świadczenia na każde dziecko, bez kryterium dochodowego; wprowadzenie przy wypłacaniu świadczeń zasady "złotówka za złotówkę" dla osób nieznacznie przekraczających kryteria, umożliwienie wypłaty świadczenia, gdy starsze dziecko ukończy 18 lat; likwidację kryteriów dochodowych dla samotnych rodziców wychowujących jedno dziecko; wprowadzenie górnego kryterium dochodowego w wysokości 2,5 tys. zł na osobę w rodzinie.

Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, program 500 plus to absolutnie historyczny projekt. Minister podkreślała w Sejmie, że jest to realizacja obietnic wyborczych PiS i dowód solidaryzmu z polskim rodzinami, przejaw troski o dobrostan polskich dzieci i chęci przełamania kryzysu demograficznego. Opozycja krytycznie odniosła się do rządowej propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.