Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej uruchomiła trzeci nabór wniosków w programie "Polskie powroty", który umożliwia polskim naukowcom powrót do kraju i zatrudnienie na uczelniach i w instytutach. Są także nowości w postaci grantów startowych na badania naukowe.

- Dzięki programowi otrzymałem możliwość stworzenia własnej międzynarodowej grupy badawczej i samodzielnej pracy naukowej – mówi dr Jan Stanek, który po powrocie z Francji został zatrudniony w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
- Granty na badania podstawowe (tzw. komponent badawczy) to dodatkowe finansowanie najlepszych projektów, jakie zostaną wyłonione w tegorocznej edycji programu - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Jak dotąd w ramach Polskich powrotów do pracy naukowej na polskich uczelniach i w instytutach powróciło 42 naukowców z zagranicznych ośrodków.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewnia, że program tworzy powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki finansowe przyznane w ramach "Polskich powrotów" pokrywają wynagrodzenie dla powracającego oraz dają możliwość stworzenia grupy projektowej (zespołu badawczego).
Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji właśnie ruszył i potrwa do 31 marca 2020. Są nowości.
- Od tego roku możliwe jest także uzyskanie dofinansowania prowadzenia badań podstawowych. Granty na badania podstawowe (tzw. komponent badawczy) to dodatkowe finansowanie najlepszych projektów, jakie zostaną wyłonione w tegorocznej edycji programu, do wykorzystania w ciągu pierwszych 18 miesięcy realizacji projektu przez powracającego do kraju naukowca i jego zespół projektowy - informuje resort nauki.
Sprawdź Gowin: program Polskie Powroty szansą dla polskich uczelni i naukowców.
Wypłacanie grantów będzie możliwe dzięki porozumieniu o współpracy, zawartym we wrześniu między dwoma agencjami podlegającymi wspomnianemu ministerstwu.
- Na początku tego roku (2 stycznia) NAWA i NCN podpisały aneks do porozumienia, który mówi o współpracy w realizowaniu programu Polskie Powroty. Porozumienie oraz aneks w imieniu NAWA podpisał dyrektor Łukasz Wojdyga, a w imieniu NCN – dyrektor prof. Zbigniew Błocki - dodaje resort.
Jak dotąd w ramach "Polskich powrotów" do pracy naukowej na polskich uczelniach i w instytutach powróciło 42 naukowców z ośrodków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Japonii, Singapurze, Korei Południowej. Aktualnie pracują oni w polskich ośrodkach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.


Słowa kluczowe
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- NAWA
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
- naukowcy
- emigracja
KOMENTARZE (0)