PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Resort sprawiedliwości obetnie uposażenie sędziów w stanie spoczynku?

  • Autor: JS
  • 24 lut 2017 19:20

W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami i sugestiami, jakoby Ministerstwo Sprawiedliwości chciało "zmniejszyć o połowę" uposażenie sędziów przenoszonych w stan spoczynku z powodów zdrowotnych, Ministerstwo Sprawiedliwości stanowczo oświadcza, że nie miało i nie ma takiego zamiaru - informuje resort w komunikacie.

Resort sprawiedliwości obetnie uposażenie sędziów w stanie spoczynku?
Prace nad tymi szczegółowymi propozycjami zostały wstrzymane. "Rozwiązanie problemu wymaga bowiem dalszych analiz" - czytamy. (fot.:flicker.com/CC BY-ND 2.0)
REKLAMA

W trakcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, rozważana była tylko zmiana dotycząca szczególnych przypadków, mająca na celu ograniczenie patologicznych sytuacji przechodzenia w stan spoczynku nawet przez trzydziestokilkuletnich sędziów, którzy czynią to, powołując się na okresową chorobę, a następnie podejmują inną formę zatrudnienia, zachowując uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia sędziowskiego - czytamy w komunikacie.

Jak informuje resort, według obowiązujących obecnie regulacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędziemu przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku (dziś 67 lat; od października 2017 r. - 65 lat), choroby lub utraty sił, przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisko.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Rozważana zmiana legislacyjna nie naruszała tej generalnej zasady. Przewidywała jedynie, że w wyjątkowych przypadkach, ściśle określonych, sędziom przechodzącym w stan spoczynku przysługiwałoby uposażenie w wysokości 50 proc., a nie 75 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Rozpatrywane rozwiązanie dotyczyłoby tylko i wyłącznie dwóch sytuacji. Po pierwsze, gdy sędzia, po 12 miesiącach przerwy w pracy spowodowanej chorobą lub płatnym urlopem dla poratowania zdrowia, przeniesiony zostałby w stan spoczynku bez orzeczenia lekarza orzecznika o niezdolności do pracy. Po drugie, gdy sędzia bez uzasadnionej przyczyny nie poddałby się badaniu przez lekarza orzecznika, mimo wnioskowania o to przez kolegium sądu lub Ministra Sprawiedliwości. W jednym i drugim przypadku sędzia w stanie spoczynku uzyskiwałby uposażenie na ogólnych zasadach, w wysokości 75 proc. ostatniego wynagrodzenia, z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego, tak jak wszyscy inni sędziowie" - informuje ministerstwo. 

Prace nad tymi szczegółowymi propozycjami zostały wstrzymane. "Rozwiązanie problemu wymaga bowiem dalszych analiz" - czytamy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Resort sprawiedliwości obetnie uposażenie sędziów w stanie spoczynku?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA