PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rekompensaty za inflację. Oczekiwania kontra rzeczywistość w polskich firmach

  • jk
  • 6 wrz 2022 13:45

Pracownicy coraz mocniej odczuwają skutki inflacji i oczekują od pracodawców, że im to zrekompensują. Najlepiej w formie podwyżki (65 proc. wskazań) lub premii (34 proc.). Co ciekawe, co piąty Polak wskazuje na dopłaty do paliwa, a co ósmy na darmowe posiłki w pracy – wynika z badania Personnel Service. Czy firmy odpowiedzą na potrzeby pracowników?

Rekompensaty za inflację. Oczekiwania kontra rzeczywistość w polskich firmach
Pracownicy oczekują teraz od swoich pracodawców głównie benefitów finansowych i wpływających na ograniczenie kosztów życia (Fot. Anastasiya Leskova/Unsplash)
REKLAMA
  • Stała podwyżka, premia, dofinansowanie dojazdów do pracy - tego najczęściej oczekują teraz od swoich pracodawców pracownicy .
  • Firmy nie są gotowe w pełni odpowiedzieć na te potrzeby. Nowe benefity planuje wprowadzić co trzeci pracodawca, głównie duże podmioty.
  • W ciągu pół roku pracownicy 18 proc. firm mogą spodziewać się premii, 13 proc. podwyżki, a 11 proc. pracy zdalnej, którą firmy nadal traktują jako benefit. 7 proc. pracodawców chce wziąć udział w eksperymencie z 4-dniowym tygodniem pracy.

Z badania Personnel Service wynika, że pracownicy oczekują teraz od swoich pracodawców głównie benefitów finansowych i wpływających na ograniczenie kosztów życia.

Inflacja daje się we znaki pracownikom

Na pierwszym miejscu 65 proc. osób wskazuje stałą podwyżkę wynagrodzenia; najbardziej zależy na tym osobom między 45 a 54. rokiem życia (74 proc.) oraz powyżej 55. roku życia (66 proc.). Na drugim miejscu jest premia pieniężna, której chce co trzeci zatrudniony. Podium zamyka dofinansowanie dojazdów do pracy, w tym dodatek na paliwo, wskazane przez 18 proc. osób. Ten benefit jest szczególnie atrakcyjny dla mieszkańców wsi (20 proc.) oraz małych miast (19 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: 120 tys. firm do zamknięcia i 370 tys. pracowników na bruk. Powodem ceny energii i inflacja

- Pandemia i wojna zmieniły podejście do benefitów. Galopująca inflacja sprawia, że pracownicy większy nacisk kładą na pieniądze i dodatki obniżające koszty życia. W pierwszej trójce znajdują się dopłaty do paliwa, bo jego ceny dotkliwie uderzają w domowy budżet. Nadal duży priorytet ma zdrowie i rozbudowany pakiet opieki medycznej, ale to również może wiązać się z oszczędnością. Pracodawcy, choć wiedzą, że benefity finansowe są najbardziej doceniane przez zatrudnionych, szukają alternatyw, takich jak dodatkowe dni wolne, praca zdalna, a nawet 4-dniowy tydzień pracy, który nadal jest w fazie eksperymentu, a mimo to kilka procent firm deklaruje jego wprowadzenie i to w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekompensaty za inflację. Oczekiwania kontra rzeczywistość w polskich firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA