PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Regionalizacja płacy minimalnej? Pomysł atrakcyjny tylko pozornie

To projekt atrakcyjny retorycznie – tak ocenia pomysł regionalizacji płacy minimalnej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Regionalizacja płacy minimalnej? Pomysł atrakcyjny tylko pozornie
Jadwiga Emilewicz: Regionalizacja płacy to pomysł atrakcyjny retorycznie, ale trudny w realizacji. (fot. PTWP)
REKLAMA

Z pomysłem regionalizacji płacy minimalnej wystąpił w ostatnich dniach rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw. Zwracał uwagę, że proponowana płaca minimalna może być dla przedsiębiorców z uboższych regionów, gdzie ogólny poziom płac jest niższy, zbyt duża do udźwignięcia. Proponuje zatem by płaca minimalna była ustalana dla każdego województwa oddzielnie, w zależności od stopnia ich rozwoju.

Zobacz też: Wynagrodzenia: Płaca minimalna zależna od regionu? Jest nowy pomysł 3

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz ocenia jednak pomysł sceptycznie - To oczywiście ciekawa koncepcja i teoretycznie bardzo atrakcyjny pomysł, żeby zróżnicować między np. województwami zachodnimi a wschodnimi, gdzie rynki pracy są dziś zupełnie różne – stwierdziła, zwracając jednak uwagę na trudności praktyczne.

Zobacz też: Płaca minimalna rekordowo wysoka. Rząd podjął decyzję 

- Możemy sobie wyobrazić sytuację, w której firmy będą fikcyjnie rejestrowane w tych województwach gdzie płaca będzie niższa – przestrzegała Jadwiga Emilewicz. - Wykonanie tego atrakcyjnego retorycznie projektu, byłoby zatem niezwykle trudne – dodała.

Mimo pytań dziennikarzy minister unikała jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy – zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – płaca minimalna wzrośnie do 4 tys. zł brutto w 2024 roku. W niedawnym wywiadzie telewizyjnym stwierdziła: Zdecydowanie się nie podpisuję pod prostym i łatwym podnoszeniem płacy minimalnej.

- Co do tego, że płaca minimalna powinna rosnąć panuje zgoda. Pan prezes Kaczyński określił horyzont i port do którego chcemy dopłynąć. Natomiast sposób jej ustalania powinien uwzględniać dane makroekonomiczne – stwierdziła w środę (23 października).

Podkreśliła, że proces kształtowania płacy minimalnej nie zmienił się od lat: najpierw są ustalenia na Radzie Dialogu Społecznego, potem uchwała rady ministrów, wreszcie poziom płacy minimalnej jest wpisany do ustawy budżetowej. – Będziemy rozmawiać z przedsiębiorcami, w sprawie płacy minimalnej w ciągu najbliższych lat – podkreśliła.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Regionalizacja płacy minimalnej? Pomysł atrakcyjny tylko pozornie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA