Reforma systemu emerytalnego, oszczędzanie: Emeryci zarobią na nieruchomościach

• Rusza Program Budowy Kapitału Polaków.
• - Chcemy, żeby Polacy inwestowali w nieruchomości komercyjne przynoszące stały dochód - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, Mateusz Morawiecki.
• Program zakłada największą reformę systemu oszczędzania od 1999 roku.
• Planowane jest stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych i indywidualnych programów kapitałowych.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reforma systemu emerytalnego, oszczędzanie: Emeryci zarobią na nieruchomościach

PODZIEL SIĘ


Autor: PropertyNews.pl/AT

Property News

4 lip 2016 13:17


Program Budowy Kapitału to kompleksowy plan tworzenia dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków i stabilności systemu finansów publicznych oraz rozwój lokalnego rynku kapitałowego i podniesienie potencjału rozwoju gospodarki

Planowane jest stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych i indywidualnych programów kapitałowych w ramach III Filaru systemu emerytalnego, publicznych funduszy nieruchomości, nowego typu obligacji Skarbu Państwa w formie obligacji premiowych i infrastrukturalnych oraz obniżenie podatku od dochodów z długoterminowych (powyżej 12 miesięcy) inwestycji kapitałowych,

Program zakłada największą reformę systemu oszczędzania od 1999 roku poprzez budowę powszechnego i dobrowolnego oraz pracowniczego i indywidualnego systemu kapitałowego. Planowane jest utworzenie efektywnego III filaru systemu emerytalnego w postaci Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK) oraz Indywidualnych Programów Kapitałowych (IPK).

Czytaj też: Obniżenie wieku emerytalnego zmusi Polaków do oszczędzania?

Budowie powszechnego III filaru mają sprzyjać atrakcyjne zachęty fiskalne ze strony Państwa. Program obejmuje także rozwój nowych produktów oszczędnościowych w postaci m.in. publicznych funduszy nieruchomości (tzw. „polskich REIT-ów”), obligacji infrastrukturalnych oraz obligacji premiowych.

W nawiązaniu do politycznych deklaracji, które padły podczas ostatniego Kongresu Prawa i Sprawiedliwości rozpoczną się aktualnie prace nad uszczegółowieniem założeń reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wstępne propozycje zakładają wykorzystanie środków zgromadzonych w OFE do wsparcia polskiej gospodarki i budowy oszczędności emerytalnych polskich gospodarstw domowych. Koncepcja, która będzie obecnie wypracowywana, będzie najprawdopodobniej polegać na przekazaniu środków OFE na indywidualne konta emerytalne ich uczestników oraz „nowe ważne przedsięwzięcia, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej”. Intencja polityczna jest jednoznaczna, a dalsze prace będą prowadzone w ramach konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Polski model gospodarczy wymaga transformacji celem osiągnięcia dobrobytu na poziomie najwyżej rozwiniętych krajów świata.

Jak tłumaczy Mateusz Morawiecki, jednym z największych problemów Polski jest brak korzyści gospodarstw domowych z inwestycji w na rynku nieruchomości przynoszących stały dochód.

Rozwiązaniem ma być powszechny dostęp do inwestycji na rynku nieruchomości poprzez Publiczne Fundusze Nieruchomości ("polskie REIT").

Ponadto rząd chce stworzyć specjalne obligacje premiowe i infrastrukturalne, wprowadzić niższy podatek od dochodów z inwestycji długoterminowych powyżej 1 roku.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

oszczędny 2016-07-04 15:26:10

Obywatelu!!! Nie daj się nabierać na żadne 3, 4, 5 czy inne filary – łapy polityków sięgną tam bez trudu! To już kolejny raz zamieniają realne środki, które sam dla siebie oszczędziłeś ze swojego wynagrodzenia, na bezwartościowe obietnice gruch na wierzbie! Nawet w lokaty banku mogą być skonfiskowane, w Grecji już tak zrobili i u nas też na wniosek prezesa mogą to powtórzyć. Trzymaj oszczędności w materacu, zakop w słoiku w ogródku, albo najlepiej wywieź je za granicę, tylko w ten sposób będziesz bezpieczny na starość!