PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Reforma OFE już od 2018 r. Jakie zmiany?

W styczniu 2018 r. rozpocznie się reforma OFE. 75 proc. aktywów trafi na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze. Reszta zostanie przeniesiona do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

  • Autor: PAP/AT
  • 1 cze 2017 6:58
Reforma OFE już od 2018 r. Jakie zmiany?
22 stycznia najprawdopodobniej wystartuje reforma OFE (fot.fotolia)
REKLAMA

"Pakiet rozwiązań zawarty jest w dwóch ustawach. Projekt pierwszej dotyczy przekształcenia OFE w fundusze inwestycyjne otwarte i przeniesienia 75 proc. oszczędności zgromadzonych w OFE do III dobrowolnego filaru. Drugi projekt dotyczy ubezpieczeń pracowniczych" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o projekty ustaw, do których dotarł.

22 stycznia, gdy najprawdopodobniej wystartuje cała operacja, "umorzone ma być 25 proc. jednostek uczestnictwa na rachunku każdego ubezpieczonego w otwartym funduszu emerytalnym (OFE). Ich wartość ma być zapisana na subkoncie ubezpieczonego w ZUS. W ciągu następnych czterech dni każdy OFE ma przekazać aktywa odpowiadające wartości umorzonych jednostek do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) działające przy ZUS" - czytamy w "DGP". Przekazywane aktywa to: gotówka, opbligacje, listy zastawne oraz akcje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt przewiduje, że Funduszem rezerwy Demograficznej zacznie zarządzać towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego jedynym udziałowcem jest polski Fundusz Rozwoju kierowany przez Pawła Borysa. Ten ostatni jest najbliższym współpracownikiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego i jednym z głównych autorów projektowanych zmian. "Dziś FRD jest zarządzany przez ZUS" - przypomina dziennik.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma OFE już od 2018 r. Jakie zmiany?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA