Raporty płacowe, wynagrodzenia: Jak czerpać ważne informacje z raportów płacowych?

Na rynku pojawia się wiele raportów płacowych. Są raporty darmowe i ogólnodostępne, przygotowywane na podstawie danych kadrowych czy na bazie informacji pochodzących z procesów rekrutacyjnych. Jakich informacji dostarczają i jak z nich korzystać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raporty płacowe, wynagrodzenia: Jak czerpać ważne informacje z raportów płacowych?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 sie 2016 12:31


Raporty płacowe ogólnodostępne publikowane są nieodpłatnie na portalach rynku pracy oraz stronach firm doradztwa HR. Charakteryzują się dość wysokim poziomem ogólności. Często nie przedstawiają różnic regionalnych, a podawane widełki są obszerne poprzez objęcie dużej grupy przedstawicieli danego zawodu – zarówno początkujących, jak i bardzo doświadczonych pracowników, będących ekspertami w swojej dziedzinie. Pozwalają jednak wytyczyć ramy, w których pracodawcy mogą się poruszać oraz ustalić stawki jako punkty odniesienia.

- Ogólnodostępne raporty potrafią różnić się od siebie znacząco. Przyczyną jest odmienność badanych prób. Profesjonalny dostawca raportu powinien szczegółowo określić metodologię badania oraz scharakteryzować respondentów, aby użytkownik wiedział, jakiej grupy społeczno-zawodowej dotyczą prezentowane dane – mówi Agnieszka Wójcik, menedżer w Antal Market Research.

Plusy:

• brak konieczności poniesienia kosztów
• szybki dostęp
• różnorodne źródła wiedzy

Minusy:

• duży poziom ogólności przedstawionych danych

Dla kogo?

Jeśli robisz pierwsze rozpoznanie rynku lub szukasz wiedzy na temat stanowisk, które są rzadko rekrutowane w twojej organizacji, ogólnodostępny raport będzie idealnym źródłem wiedzy. Dobrze sprawdzi się również w przypadku pojedynczych procesów rekrutacyjnych. Przykładowo, jeśli rekrutujesz PR menedżera raz na sześć lat, ogólnodostępne raporty dostarczą ram i podstawowej wiedzy o przedziałach płacowych. W sposób już indywidualny możesz ustalić przydatność i opłacalność zatrudnienia danej osoby z określonymi kompetencjami w firmie.

Raporty płacowe przygotowywane na podstawie danych kadrowych

Odpłatne raporty płacowe przygotowywane na podstawie oficjalnych danych kadrowych są znacznie bardziej szczegółowe, a co więcej w stu procentach wiarygodne. Organizacje oferujące tego typu raporty najczęściej realizują je w obrębie zamkniętej grupy przedsiębiorstw, które zgodziły się na udostępnienie swoich danych. Często aby zakupić raport należy przekazać do celów analizy dane swojej firmy.

Odpłatne raporty płacowe przygotowywane na podstawie oficjalnych danych kadrowych są znacznie bardziej szczegółowe, a co więcej w stu procentach wiarygodne. (fot. pixabay) Odpłatne raporty płacowe przygotowywane na podstawie oficjalnych danych kadrowych są znacznie bardziej szczegółowe, a co więcej w stu procentach wiarygodne. (fot. pixabay)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.