Raporty płacowe w cenie. Firmy sięgają po nie coraz chętniej

By poznać rynek pracy firmy nie ograniczają się już tylko do weryfikacji informacji o nim na własną rękę. Coraz chętniej sięgają po indywidualne badania wynagrodzeń. Dzięki temu mogą dopasować strategię rozwoju pracowników i ich potrzeb do zmieniającego się i dynamicznego rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raporty płacowe w cenie. Firmy sięgają po nie coraz chętniej

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lut 2014 12:10


Dzięki dedykowanym i uszytym na miarę potrzeb raportom wynagrodzeń pracodawcy zyskują dostęp do cennych informacji rynkowych, które służą im do podejmowania kluczowych decyzji biznesowych dotyczących polityki zatrudnienia. Zestawienia przedstawiają rzetelne i wiarygodne dane dotyczących realnych wynagrodzeń na konkretnych stanowiskach w wybranych sektorach rynku. Dają również dostęp do informacji na temat przyjętych wysokości premii i dodatkowych benefitów otrzymywanych przez pracowników firm z danej branży.

Wyniki tych badań pozwalają określić nie tylko samą siatkę płac, ale również pozycję firmy na rynku względem jej konkurencji. Wspierają działania prowadzone w ramach employer branding'u przedsiębiorstwa, pomagając oszacować jego wizerunek, jako atrakcyjnego lub też nie miejsca pracy dla nowych pracowników. Służą wreszcie do analizy sytuacji firmy pod kątem dostosowania kompetencji pracowników do wymagań rynku, co ma istotne przełożenie na jej konkurencyjność.  

- Choć badania wynagrodzeń nie są jeszcze powszechnie stosowaną usługą, to z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost ich popularności na polskim rynku. Trend wzrostowy obserwujemy zwłaszcza w gronie firm średniej wielkości, z reguły z kapitałem zagranicznym. Bardzo często naszymi klientami stają się firmy, które poznały jakość i rzetelność otrzymanych od nas informacji w trakcie realizowanych procesów rekrutacyjnych, a następnie powracają do nas z inicjatywą przeprowadzenia bardziej precyzyjnego i ustrukturyzowanego badania - komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant w agencji doradztwa personalnego Experis, specjalizującej się w rekrutacji w obszarach inżynierii, IT oraz finansów.

- Naszymi klientami często są firmy działające w branży budowlanej, inżynieryjnej, przemysłu ciężkiego. Powodem zainteresowania z ich strony tego typu indywidualną analizą jest zwykle rozbudowa struktury firmy, tworzenie nowych działów, stanowisk, restrukturyzacja czy przeprowadzane fuzje spółek - dodaje przedstawiciel Experis.

Wyjątkowość badań wynagrodzeń przeprowadzanych przez agencje doradztwa personalnego polega na ich indywidualnym dopasowaniu do potrzeb zlecającej je firmy. Nie są to ogólne wyniki pokazujące jedynie trend w wybranej branży czy też grupie stanowisk. Konsultanci agencji wspólnie z pracodawcą określają założenia badania oraz kluczowe aspekty weryfikacji rynku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.