Raport: Zarobki po studiach. Jaki kierunek pozwoli dobrze zarabiać?

Z raportu portalu pracuj.pl wynika, że płace i stabilne zawodowe zatrudnienie gwarantują techniczne kierunki studiów. Po tym sektorze edukacji można też liczyć na szybsze podwyżki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport: Zarobki po studiach. Jaki kierunek pozwoli dobrze zarabiać?

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

21 kwi 2017 10:43


• Najlepsze zarobki, nawet wśród zawodów technicznych osiągają informatycy, to nawet 4 tysiące złotych.

• W technicznych zawodach też najszybciej znajduje się pracę w branży. Przykładem może być budownictwo, gdzie ponad 80 proc. absolwentów pracuje w przedsiębiorstwach konstrukcyjnych.

• Całość raportu pracuj.pl można pobrać na końcu materiału.

Według portalu zarobki.pracuj.pl w niektórych specjalizacjach można zarabiać nawet 4 tysiące złotych brutto i to praktycznie zaraz po studiach (to stawki zwłaszcza dla absolwentów kierunków technicznych). Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych. Ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 tysiące zł brutto.

Po pracę w zawodzie na politechnikę

Większość osób, które ukończyły studia techniczne czy inżynierskie, rozpoczyna swoją karierę zawodową zgodnie z kierunkiem, w którym się kształciło. Dla przykładu - w przypadku osób z wykształceniem budowlanym aż 83 proc. z nich tuż po studiach rozpoczyna pracę w budownictwie.

Czytaj też: Więcej, coraz więcej nowych firm w Polsce

Odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku absolwentów kierunków humanistycznych. Wśród osób po pedagogice, niespełna 20 proc. absolwentów pracuje w obszarze edukacja/szkolenia. Osoby kończące psychologię i socjologię chętnie podejmują pracę w HR. Niewiele pracowników po dziennikarstwie i komunikacji społecznej rozpoczyna karierę w wyuczonym zawodzie – pracę w tym obszarze rozpoczyna zaledwie 13 proc. absolwentów tego kierunku.

- Wraz z rozwojem kariery czynnikiem wpływających na wysokość wynagrodzenia, oprócz wybranej specjalizacji, jest doświadczenie - komentuje dane Artur Kobyliński z wspomnianego portalu.

-  Studenci kierunków technicznych mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 800 brutto na start, ale już bardziej doświadczeni pracownicy (3-6 lat doświadczenia) zarabiają przeciętnie 6 tysięcy brutto.

źródło: zarobki.pracuj.pl/pracuj-dla-mediow.pl źródło: zarobki.pracuj.pl/pracuj-dla-mediow.pl
CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.