×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Raport płacowy 2020 Hays. Rok podwyżek się skończył. Pora na nowe wyzwania rynku pracy

Skomplikowana - tak eksperci Hays, którzy opracowali kolejną edycję Raportu Płacowego 2020 określają sytuację na polskim rynku pracy. Ich zdaniem kluczem do zrozumienia aktywności rekrutacyjnej w bieżącym roku będą luka kompetencyjna i stabilizacja płac. Pracodawcy mniej chętnie niż dotychczas odpowiadać będą na presję płacową. W walce o kandydatów sięgną po inne niż oferta finansowa środki.

Raport płacowy 2020 Hays. Rok podwyżek się skończył. Pora na nowe wyzwania rynku pracy
Pracodawcy mniej chętnie niż dotychczas odpowiadać będą na presję płacową. W walce o kandydatów sięgną po inne niż oferta finansowa środki. (fot. Pxhere)
REKLAMA
  • Rośnie zapotrzebowanie na pracowników posiadających odpowiednie kompetencje, a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie.
  • Pracodawcy konkurują o nowych pracowników i mierzą się z wyzwaniem zmniejszenia luki kompetencyjnej. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się opinie o powolnym wyhamowywaniu w kontekście polskiej gospodarki.
  • Jak wynika z Raportu płacowego 2020 opracowanego przez Hays Poland, mimo że pracodawcy nieco ostrożniej patrzą na rynek pracy i tempo wzrostu zatrudnienia, to większość firm nadal planuje dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi.

Jak przekonują autorzy Raportu płacowego 2020 Hays Poland, plany rekrutacyjne na rok 2020 związane są głównie z rotacją i koniecznością znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy zdecydowali się odejść z firmy. Z racji dużego braku kadr w Polsce odchodzący to najczęściej tacy pracownicy, którym zaoferowano lepsze warunki u innego pracodawcy.

- Chociaż utrzymanie dynamicznego tempa rozwoju firm będzie trudne, to potencjał wciąż jest bardzo duży - komentuje Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland. W jego ocenie warunkiem sukcesu w nadchodzących miesiącach polskich firm jest zwiększanie produktywności, inwestycji, wydatków na innowacje, a także usprawnienie rynku pracy.

Od decydentów politycznych Burrage wymaga zapewnienia firmom sprzyjających warunków do prowadzenia działalności.

Czytaj też: Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie

Rynek pracy należy do dopasowanego kandydata

Od kilku lat podkreśla się, że Polska to rynek pracownika. Czy w 2020 r. skończymy z tą retoryką? Poniekąd, chociaż „rynek pracownika” od samego początku nie dotyczył wszystkich osób aktywnych na rynku pracy. Silną pozycję mieli bowiem pracownicy posiadający kompetencje i umiejętności dopasowane do potrzeb pracodawców. Wiele też wskazuje na to, że nadal będziemy mówić o rynku dobrego, dopasowanego kandydata. Eksperci określonych specjalizacji wciąż będą mogli wybierać spośród ciekawych ofert pracy i negocjować warunki zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Raport płacowy 2020 Hays. Rok podwyżek się skończył. Pora na nowe wyzwania rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piotr 2020-01-09 13:01:51

    Może pani na kasie nie zarobi więcej ale w większości zawodów niepaństwowych (fizycznych !!) jest to nieuniknione !! Lub nie będzie kim pracować po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla obywateli spoza UE.

  • Rafal 2020-01-09 12:55:05

    Co za "fachowiec" pisał ten artykuł ? W Czechach i na Słowacji placa o wiele więcej niż u nas i ściągają coraz więcej pracowników z Ukrainy !! Zobaczymy co będziesz pisał kilka miesięcy po otwarciu się niemieckiego rynku pracy, dla obywateli Ukrainy itd. Jesteście krótkowzrocznym idiotami czy chcecie zaklinać rzeczywistość... ;))

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA