Raport: Pensja pracownika tymczasowego o 45 proc. wyższa od wynagrodzenia minimalnego

W pierwszym kwartale 2013 r. nastąpił wzrost średniego wynagrodzenia pracowników tymczasowych o 4,69 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Mężczyźni zarabiają więcej od kobiet.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport: Pensja pracownika tymczasowego o 45 proc. wyższa od wynagrodzenia minimalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 cze 2013 21:10


Jak wynika z trzeciej edycji badania wynagrodzeń pracowników tymczasowych zrealizowanego przez Polskie Forum HR wśród 41 tys. pracowników tymczasowych w około 150 zawodach, średnie wynagrodzenie pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale tego roku wynosiło 13,85 zł brutto za godzinę pracy.

Mężczyźni mogli liczyć 14,55 zł brutto za godzinę, a kobiety na 13,47 zł. Tym samym wynagrodzenia mężczyzn wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o 8,47 proc., a kobiet o 2,87 proc. Różnica ta wynika głównie z faktu, że na wysokich stanowiskach technicznych, na których przeciętne wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie, wciąż częściej zatrudniani są mężczyźni.

Ile zatem zarabiali pracownicy tymczasowi miesięcznie?

Na pełnym etacie ich pensja wynosiła średnio 2 tys. 326 zł brutto. Przeciwnicy elastycznych form zatrudnienia, często podnoszą, że pracownicy tymczasowi zarabiają w granicach wynagrodzenia minimalnego. Tymczasem wynagrodzenie minimalne w Polsce w 2013 roku wynosi 1 600 zł brutto. Wynika z tego, że średnie wynagrodzenie pracownika tymczasowego zatrudnionego w agencji, która wzięła udział w badaniu jest o 45 proc. wyższe niż wynagrodzenie minimalne.

Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w pierwszym kwartale 2013 roku wyniosło 3740,18 zł. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale 2013 r. odsetek pracowników produkcyjnych (których stawki wynagrodzenia są stosunkowo niskie) w całkowitej liczbie pracowników tymczasowych wynosił ponad 79 proc., dane te są optymistyczne.

Wiek pracownika a wynagrodzenie

Na najwyższe stawki mogą liczyć pracownicy w wieku od 25 do 50 lat (ok. 14,32 zł brutto za godzinę - z wykształceniem i doświadczeniem. W grupie powyżej 50 roku życia stawki godzinowe wśród pracowników tymczasowych są porównywalne i wynoszą 14,24 zł. Z raportu wynika, że najmłodsi pracownicy otrzymywali najniższe stawki, które średnio wynosiły 12,57 zł za godzinę. Osoby te to głównie studenci oraz pracownicy, którzy dopiero zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Tym samym wynagrodzenie wzrasta wraz z długością pracy.

W którym regionie Polski zarabia się najlepiej?

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy wykonujący pracę w województwie zachodniopomorskim 16,92 zł i mazowieckim 16,65 zł za godzinę pracy, w województwach: pomorskim, małopolskim i podkarpackim stawki godzinowe wynoszą ponad 15,00 zł, natomiast najniższe stawki występują w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko mazurskim - poniżej 13 zł za godzinę pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.