PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy: aż 46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 30 lip 2020 13:54

Rozbieżność między tym, jak mobbing jest definiowany prawnie, a tym, jak rozumieją go pracownicy, pokazuje potrzebę doprecyzowania definicji tego zjawiska - uważa Elżbieta Rogowska, wiceprezes ds. operacyjnych PW Krystian, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy. Jej zdaniem zaproponowane przez Forum Młodych PiS rozwiązanie to krok w dobrym kierunku.

Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy: aż 46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu
Sejm zajmuje się kwestią zlikwidowania luki płacowej (Fot. shutterstock)
REKLAMA
  • W Sejmie posłowie zajmują się zmianami w Kodeksie pracy, które mają niwelować nierówności płacowe. Ma być do wykonane za pomocą rozszerzenia definicji mobbingu.
  • To krok w dobrą stronę. Wysokość wynagrodzenia istotnie wpływa na naszą ocenę przydatności zawodowej - podkreśla Elżbieta Rogowska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy.
  • W badaniu Koalicji Bezpieczni w Pracy respondenci najczęściej wskazywali, że mobbing jest nękaniem, stresem, presją, wymuszaniem, prześladowaniem.

Projekt, którego celem jest zlikwidowanie luki płacowej przygotowało Forum Młodych PiS. Jak mówił Michał Moskal z FM PiS, pod tym projektem jest już pierwszy podpis - Jarosława Kaczyńskiego.

Propozycja zakłada, że zmianie miałby ulec jeden z artykułów. Zaś do listy czynności, które uznaje się za mobbing doszłoby różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika. Przepis po zmianie miałby brzmieć: "Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu albo różnicowaniu wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mobbing dziś

Zgodnie z aktualną definicją zawartą w art. 943 § 2 Kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy: aż 46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA