W ramach Forum Rad Nadzorczych, PwC od 3 lat przygotowuje analizę wynagrodzeń członków rad nadzorczych największych spółek giełdowych w Polsce. Oto najnowszy raport i wnioski.

- Mediana wynagrodzeń członków rad nadzorczych wzrosła o 23 proc.- wynika z „Analizy wynagrodzeń rad nadzorczych spółek giełdowych 2017” przygotowanej przez firmę doradczą PwC.
- Jak wynika z opracowania, w 2017 r. mediana zarobków członków rad nadzorczych w Polsce wyniosła 81 tys. zł rocznie i wzrosła o 23 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
- W tym roku analizą zostały objęte 603 osoby, które zasiadają w tej samej radzie nadzorczej co najmniej od roku.
Od 3 lat na potrzeby forum, PwC przygotowuje analizę wynagrodzeń ludzi zasiadających w radach nadzorczych największych spółek giełdowych z Polski.
Tendencja wzrostowa
– Wynagrodzenia członków rad nadzorczych stopniowo rosną. Nadal ich poziom determinuje przede wszystkim wielkość spółki: kapitalizacja, przynależność do indeksu. Członek rady nadzorczej spółki WIG20 może liczyć na dwukrotnie wyższe wynagrodzenie niż spółki sWIG80 - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług doradczych PwC. - Mnie osobiście cieszy coraz większa zależność pomiędzy wynagrodzeniem a zaangażowaniem członków rad w prace komitetów lub wielu rad nadzorczych, co wspiera profesjonalizację nadzoru. Wydaje się, że członkowie rad nadal odczuwają brak adekwatności wynagrodzeń do poziomu ich zaangażowania i ponoszonej odpowiedzialności. Pytanie, które zadajemy od lat, pozostaje zatem aktualne – jak obecne uposażenia wpływają na jakość pracy i profesjonalizm rad nadzorczych - dodaje Szułdrzyński.
Analiza PwC potwierdza dodatkowo, że wysokość uposażenia jest silnie skorelowana z zaangażowaniem w prace w komitetach lub więcej niż jednej radzie nadzorczej.
Mediana wynagrodzeń członków rad zasiadających w 2 komitetach (14 proc. spośród badanych) jest prawie dwukrotnie wyższa (88 proc.) w porównaniu z osobami, które nie pracują w żadnym komitecie. Efekt ten nie działa jednak liniowo – zasiadanie w 3 komitetach wiąże się z przyrostem wynagrodzenia o kolejne 37 proc., a w 4 komitetach o kolejne 4 proc.

KOMENTARZE (0)