×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Radomski ZUS: wniosków o emeryturę więcej niż w prognozach

  • Autor: PAP/JS
  • 16 lis 2017 20:21

6250 wniosków emerytalnych - o kilkaset więcej niż prognozowano na IV kwartał - złożyli we wrześniu i październiku mieszkańcy południowego Mazowsza, którym taką możliwość dała ustawa obniżająca wiek emerytalny - poinformowała Alina Szerling, wicedyrektor radomskiego oddziału ZUS.

Radomski ZUS: wniosków o emeryturę więcej niż w prognozach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Szerling dodała, że na podstawie danych z lat ubiegłych, na cały IV kwartał 2017 r. przewidywano wpłynięcie nieco ponad 5,8 tys. Wszystkich wniosków we wrześniu i październiku było 7090 - o prawie 212 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Do 10 listopada radomski ZUS wydał w sumie 5242 decyzje, co stanowi 84 proc. ogółu wniosków wynikających z ustawy o obniżaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Jak podał Piotr Olewiński, rzecznik radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po wejściu w życie reformy emerytalnej statystyczny emeryt na południowym Mazowszu to nieaktywna zawodowo kobieta, otrzymująca na konto bankowe średnią emeryturę 1487 zł.

Wyliczono, że 58 proc. wniosków o emeryturę złożyły kobiety (3021 osób) i 42 proc. mężczyźni (2221) osób. Wydano w sumie 4552 decyzje o wypłatach, z czego 2547 dotyczyło kobiet, 2005 - mężczyzn. Na rachunek bankowy przekazywanych jest 63 proc. świadczeń, mniej osób zdecydowało się na odbiór emerytury w placówce pocztowej.

Pracownicy ZUS wskazali na różnicę pomiędzy przeciętną wysokością emerytury kobiety i mężczyzny. W przypadku mieszkanek regionu radomskiego przeciętne świadczenie wynosi 1487 zł, - w przypadku mężczyzn - 2430 zł. Różnica ta - jak podkreśliła wicedyrektorka oddziału - wynika m.in. z krótszego w przypadku kobiet okresu ubezpieczenia i dysproporcji w wysokości wynagrodzeń mężczyzn i kobiet.

Naczelniczka wydziału obsługi klientów i korespondencji radomskiego oddziału ZUS Małgorzata Zięba zaznaczyła, że po pierwszych dwóch tygodniach lawinowego składania wniosków przez mieszkańców subregionu radomskiego sytuacja się ustabilizowała i klienci są obsługiwani są na bieżąco. Do tej pory 10 tys. osób skorzystało z usług doradców ZUS.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radomski ZUS: wniosków o emeryturę więcej niż w prognozach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA