PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

PZU i Pekao: Wynagrodzenia wg ustawy kominowej?

  • Autor: jm
  • 12 gru 2016 12:27

Czy po tym jak PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju odkupią od UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao, wynagrodzenia menedżerów banku określi ustawa kominowa?

PZU i Pekao: Wynagrodzenia wg ustawy kominowej?
Adobe Stock
REKLAMA

Przypomnijmy, od września tego roku obowiązuje nowa ustawa kominowa, które reguluje zasady wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa i odnosi się także do spółek, gdzie Skarb Państwa posiada pakiety mniejszościowe udziałów.

- Nowelizacja zastąpiła archaiczny i nieefektywny system wynagrodzeń nowym, bardziej dostosowanym do warunków biznesowych. Po pierwsze nie ma już wyżej wspomnianego rozróżnienia na spółki, gdzie Skarb Państwa posiada ponad 50 proc. akcji lub udziałów od sytuacji, gdy ma pakiet mniejszościowy - mówi mec. Robert Nogacki z kancelarii prawnej Skarbiec.

Czytaj też: Z Pekao i PZU powstanie gigant. 33 tys. pracowników

Co prawda Skarb Państwa nie będzie bezpośrednim akcjonariuszem w Pekao, ale zostanie nim w PZU z Polskim Funduszu Rozwoju. Czy to oznacza, że i menedżerowie Pekao będą wynagradzani zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie kominowej?

– Moim zdaniem, choć to nie wynika bezpośrednio z ustawy z 9 czerwca 2016 r., „kominówka” obejmuje również udział pośredni w kapitale, tj. spółkę „matkę” oraz wszystkie spółki „córki” tj. z grupy kapitałowej. Ale czy zawsze i czy wszystkie podmioty z grupy, niezależnie od udziału w kapitale? Zapewne przyjdzie nam poczekać na to, jaka wykrystalizuje się w tym zakresie praktyka – mówi Piotr Rybicki, prezes firmy Nadzorkorporacyjny.pl.

Gdyby ustawa kominowa objęła również Pekao, niewątpliwie byłaby to rewolucja dla jego prezesa, Luigi Lovaglio, którego roczna pensja za 2015 r. wyniosła blisko 9,5 mln zł. Zgodnie z nową ustawą wynagrodzenie menedżera składa się z części stałej i zmiennej, a część stała jest obliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i może wynosić maksymalnie piętnastokrotność tego wynagrodzenia.

Czytaj też: Ustawa kominowa: Ile wyniosą wynagrodzenia w spółkach Skarbu Państwa? Kto straci, a kto zyska?

Natomiast część zmienna, która zależy od tego, w jakim stopniu członek organu zarządzającego wykona wyznaczone tzw. cele zarządcze nie może przekroczyć 50 proc. wynagrodzenia podstawowego, a w spółkach publicznych i największych – nie może przekroczyć 100 proc. wynagrodzenia podstawowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PZU i Pekao: Wynagrodzenia wg ustawy kominowej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Katarzyna Ostrowska 2017-05-31 13:51:41

    Ależ oczywiście, że nowa ustawa kominowa obejmie w końcu zarząd Pekao SA. Proszę spojrzeć na art. 4 ust. 7 tej ustawy z którego wynika, że celem zarządczym musi być ukształtowanie wynagrodzeń zarządów spółek zależnych w sposób zgodny z ustawą kominową. Jeśli chodzi o pana Lovaglio to prawdopodobnie nie dojdzie do zmiany z uwagi na potencjalny koszt tego typu zmiany. Jeśli chodzi natomiast o innych członków zarządu to jestem przekonana, że już za chwilę obejmą ich nowe umowy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA