×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pytanie "ile chce pan zarabiać" to manipulacja. Firmy nie powinny tak robić - pisze prezes Netguru

 • Justyna Koc
  jk
 • 17 lis 2021 11:19

- Podwyżki powinny być proaktywnie przyznawane przez pracodawcę i powinny opierać się na jasnych oczekiwaniach i harmonogramie. Pracownik nie powinien prosić o to, aby tak się stało - ocenia Wiktor Schmidt, prezes i założyciel Netguru.

Pytanie "ile chce pan zarabiać" to manipulacja. Firmy nie powinny tak robić - pisze prezes Netguru
Wiktor Schmidt, prezes i założyciel Netguru (Fot. mat. pras.)
REKLAMA

Temat jawności wynagrodzeń powraca jak bumerang. Tym razem poruszył go na LinkedIn Wiktor Schmidt, prezes i założyciel Netguru. Jak przekonuje, zawsze był zwolennikiem przejrzystości w miejscu pracy - także w kwestii wynagrodzenia. To właśnie na tej wartości bazuje Netguru.

Jak zaznacza Schmidt, ogłoszenia o pracę zawsze powinny zawierać przejrzyste przedziały wynagrodzeń. Ponadto pracodawcy nie powinni pytać kandydatów o ich oczekiwania płacowe na rozmowach kwalifikacyjnych. To według prezesa Netguru manipulacja pochodząca z pozycji władzy.

- Podwyżki powinny być proaktywnie przyznawane przez pracodawcę i powinny opierać się na jasnych oczekiwaniach i harmonogramie. Pracownik nie powinien prosić o to, aby tak się stało - pisze Wiktor Schmidt na LinkedIn.

Warto przypomnieć wyniki badania Pracodawców RP, z których wynika, że pracodawcy i pracownicy inaczej patrzą na jawność wynagrodzeń. Ci pierwsi w zdecydowanej większości (70 proc.) są zdania, że polski rynek pracy nie jest gotowy na wprowadzenie tej zmiany. Drudzy (75 proc.) chcieliby, aby informacja o pensji znalazła się w ogłoszeniu o pracę.

Pracownicy są natomiast podzieleni w kwestii dostępu do wiedzy o wysokości płacy współpracowników. Prawie połowa zapytanych zatrudnionych (47 proc.) odpowiedziała, że chcieliby, aby ich współpracownik znał wysokość ich pensji, ale tych, którzy by tego nie chcieli, jest niewiele mniej (43 proc.). Niewiele ponad połowa pracowników (54 proc.) chciałaby wiedzieć, ile zarabia ich kolega z pracy, natomiast 34 proc. zatrudnionych nie potrzebuje tej wiedzy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pytanie "ile chce pan zarabiać" to manipulacja. Firmy nie powinny tak robić - pisze prezes Netguru

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 2man 2023-03-29 17:36:11

  Haha.. Życie zweryfikowało poglądy kreowanego przez media milionera jak zwolnił sto parędziesiąt osób. Co za pierdy w tym tekście były

 • Trollito 2023-03-29 11:44:30

  Nie zestarzało się dobrze w kontekście wczorajszych zwolnień.

 • H. 2021-11-18 16:17:42

  Hehehehehehe, w momencie jak pracownicy w końcu nauczyli się upominać o swoje to Pan Prezes chce decydować ile (i czy w ogóle) da podwyżki. Trzeba było to robić kilka lat temu kiedy przedsiębiorca faktycznie negocjował z pozycji sily, teraz to ja mam dziesięciu prezesów na Pana miejsce, którzy zapłacą mi ile chce a nie ile Pan Łaskawca zdecyduje się zaproponować :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA